Tytułem "Księgowych Przyszłości" mogą się szczycić Patrycja Groń, Małgorzata Figas i Aleksandra Tomczak z zespołu "Księgowe Tropicielki" oraz Mateusz Łaba, Konrad Jeleń i Radosław Matuszuk z zespołu "SVAT" z UMCS z Lublina. Pierwsza drużyna wygrała konkurs w kategorii zawodowej, a druga studenckiej. Finałowa gala "Księgowych Przyszłości" uświetniła obchodzony w Polsce od siedmiu lat Dzień Księgowego.

Koncepcja stworzenia konkursu "Księgowi Przyszłości" narodziła się w 2013 roku, jako odpowiedź na wprowadzaną wówczas ustawę deregulującą zawód księgowego. Szczególnego znaczenia nabrała wtedy promocja wysokich standardów pracy, profesjonalizmu i ciągłego podnoszenia kompetencji wśród zawodowych księgowych.

Konkurs sprawdza wiedzę z rachunkowości, umiejętność pracy zespołowej oraz radzenia sobie z nietypowymi sytuacjami.

"Sam jestem przedsiębiorcą dlatego doskonale rozumiem rolę jaką księgowy odgrywa w każdej organizacji. W obliczu zmian rynkowych zależało nam więc na działaniu który pozwoli promować najlepszych księgowych oraz wspierać rozwój całej branży. Myślę, że ten cel udało się nam osiągnąć" - powiedział Robert Czuła, prezes Soneta sp. z o.o. i współorganizator konkursu.

W pierwszej edycji konkursu (2014 r.) wzięło udział ponad 1300, a w tegorocznej prawie 1500 osób, z którym utworzono 495 drużyn.

Nagrodami głównymi w konkursie były vouchery turystyczne, dzięki którym zwycięskie drużyny będą mogły spełnić swoje marzenia o podróżach. Laureaci otrzymali również bony szkoleniowe oraz cenne gadżety elektroniczne, gdyż - jak podkreślają organizatorzy - wiedza i umiejętność korzystania z nowych technologii, to dziś atrybuty każdego księgowego.

Gala finałowa stanowiąca zwieńczenie konkursu obyła się w Restauracji Endorfina Foksal (dawny pałac Zamoyskich) w Warszawie. Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali przedstawiciele branży księgowej, mediów i stowarzyszeń. Gala zakończyła się bankietem oraz okolicznościowym tortem.

Konkurs zorganizowali Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, najstarsza polska organizacja zawodowa oraz firmę Soneta, producenta oprogramowania do zarządzania i księgowości - enova365.

Honorowy patronat nad konkursem objęli Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polski oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Patronatu medialnego udzieliła stacja telewizyjne Polsat News 2, Polska Agencja Prasowa oraz liczne pisma i portale branżowe m. in. Rachunkowość, Świat Księgowych czy Infor.

Równolegle z konkursem uruchomiona została aplikacja mobilna, będąca pierwszą w Polsce grą edukacyjną dla księgowych "Księgowi Przyszłości". Aplikacja pozwala na sprawdzenie i poszerzenie wiedzy z zakresu rachunkowości w atrakcyjnej i niestandardowej formie. Dostawcą aplikacji jest firma Soneta sp. z o.o. , a pytania do jej zostały ułożone przez ekspertów ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.