Do końca miesiąca będzie wiadomo, kiedy ruszy Krajowy System e-Faktur (KSeF) - poinformował w czwartek wiceminister finansów Jarosław Neneman. Dodał, że obecnie nieprawidłowości wykrywane na rynku paliw to 1 proc.

Napotkane trudności z wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)

Wiceminister finansów Jarosław Neneman przyznał w czwartek na Kongresie Branży Paliwowej, że z KSeF jest spory kłopot, ale do końca miesiąca będzie jasne, kiedy system ruszy.

"Dokonujemy przeglądu różnych obciążeń. Pracujemy, dajcie nam czas" - powiedział Neneman. Poinformował, że wykrywane nieprawidłowości w paliwach to około 1 proc. "Tam nie ma tylu nieprawidłowości co kiedyś" - zauważył wiceminister. "Jestem otwarty na uwagi dotyczące szarej strefy" - zadeklarował, zapowiadając, jakieś zmiany w podatkach na pewno będą. "Nie powtórzymy błędu Polskiego Ładu" - zapewnił.

Opóźnienia w obowiązkowym wdrożeniu KSeF i planowane przesunięcie terminów

W styczniu br. Ministerstwo Finansów informowało, że zdecydowało o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. Minister finansów Andrzej Domański zaznaczył wówczas na konferencji prasowej, że w tym roku obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie. "1 lipca 2024 r. z całą pewnością nie. Ta data jest w mojej ocenie nie do utrzymania. Podobnie, jak cały 2024 r. (...) W tym roku obowiązkowego KSeF na pewno nie będzie" - powiedział Domański.

Konsultacje projektu zmian ustawy i planowane udogodnienia w systemie KSeF

Ministerstwo Finansów podało 4 kwietnia br., że rozpoczęło konsultacje projektu zmian ustawy dotyczącej obowiązkowego KSeF. Chce je zakończyć 19 kwietnia.

Projekt ten zakłada m.in. wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników w jednym terminie (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT) oraz odroczenie wprowadzenia niektórych innych rozwiązań, takich jak: dodatkowe odroczenie wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury, także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności, utrzymanie dodatkowego odroczenia KSeF w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących, utrzymanie dodatkowego odroczenia w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.

Ponadto projekt ma na celu wdrożenie w okresie przejściowym tzw. trybu offline możliwego do stosowania przez wszystkich podatników. Przewiduje też uregulowanie zagadnienia dotyczącego faktur konsumenckich przez dopuszczenie możliwości ich wystawiania w KSeF oraz uregulowanie w zakresie tzw. samoidentyfikacji nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę e-faktury.

Aktualny status i przyszłe obowiązek stosowania KSeF w relacjach między przedsiębiorcami

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Krajowy System e-Faktur ma stać się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami od 1 lipca 2024 r. Najpierw obowiązek ten miał objąć duże firmy a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które w ten sposób chcą się przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/