statystyki

Śląskie gminy chcą sprawiedliwego podziału PCC

autor: Łukasz Zalewski24.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 24.05.2016, 08:27
Katowice

Zarówno Kompania Węglowa, jak i Polska Grupa Górnicza nie miały wpływu na obowiązujące przepisy podatkowe i sposób dystrybucji środków budżetowych związanych z transakcją sprzedaży kopalńźródło: ShutterStock

Podatek od sprzedaży Kompanii Węglowej Polskiej Grupie Górniczej trafi w całości do Katowic. Władze innych gmin uważają, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe, bo to one na co dzień ponoszą konsekwencje działania kopalń na ich terenie. PGG odpowiada, że nie ma na to wpływu.

Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów przyjęło stanowisko, w którym zwraca uwagę, że z ich punktu widzenia bardziej racjonalna byłaby sprzedaż poszczególnych kopalń i zakładów tworzących Kompanię Węglową. W takim przypadku – twierdzi związek – byłyby to zorganizowane części przedsiębiorstwa, a to oznacza inny sposób rozdysponowania podatku od czynności cywilnoprawnych. Trzeba go zapłacić w obu wariantach, a więc niezależnie od tego, czy sprzedana zostanie KW jako całość, czy podzielona na części. Tyle że zmiana pierwotnej koncepcji na koncepcję sprzedaży całego przedsiębiorstwa oznacza, że podatek od całej transakcji trafi do jednej gminy, czyli Katowic, na terenie której znajduje się siedziba przedsiębiorstwa, mimo że w mieście nie ma żadnego oddziału (kopalni/zakładów) KW.

– Zmiana koncepcji ma pozornie czysto formalny charakter, jednak efekty tej zmiany dotkliwie odczuje w swoich budżetach przytłaczająca większość gmin górniczych – czytamy w stanowisku ZO Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Nie trafi do nich bowiem część podatku od czynności cywilnoprawnych.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Hajer Przodowy(2016-05-24 11:34) Zgłoś naruszenie 10

    Władze innych gmin tak uważają, chociaż dobrze wiemy co by się działo, gdyby fundusze rozdzielić. Nikt by ich już nigdy nie zobaczył a już tym bardziej PGG, od którego działania zależą tysiące miejsc pracy. KW wpłacało jak i PGG bedą wpłacać miliony z podatku do budżetu każdej z gmin więc nie rozumiem skąd ta pazerność samorządowców.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane