Od 1 kwietnia 2024 r. do takich usług jak np.: manicure, pedicure, stylizacja brwi i rzęs, przekłuwanie uszu i depilacja będzie można stosować stawkę 8 proc. VAT, a nie jak jest obecnie 23 proc. VAT.

Wynika to z opublikowanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT (Dz.U. z 2024 r. poz.387). Przypomnijmy, że obecnie taką obniżoną stawką w Polsce są objęte usługi fryzjerskie.

Od 1 kwietnia - według 8 proc. stawki będą opodatkowane też usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU:

•96.02.13.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, które obejmują:

- usługi pielęgnacyjne i upiększające, dotyczące urody i twarzy, włączając usługi kosmetyczne,

- usługi wykonywania manicure i pedicure,

- usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu;

•ex 96.02.14.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu;

•96.02.19.0 – Pozostałe usługi kosmetyczne, które obejmują:

- usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi,

- pozostałe usługi kosmetyczne.

Obniżoną 8-proc. stawką VAT nadal nie będą objęte np. zabiegi inwazyjne, takie jak wykonanie tatuażu, piercingu, a także usługi solarium, masaże, zabiegi chirurgii plastycznej.

Uwaga, aby salon mógł stosować obniżoną stawkę VAT od 2 kwietnia br., czyli po świętach Wielkanocnych – musi zadbać o wprowadzenie zmiany w kasach fiskalnych. Warto o tym pomyśleć wcześniej, bo również od 1 kwietnia br. stawki na niektóre towary żywnościowe wrócą do poziomu sprzed 1 lutego 2022 r. czyli do 5 proc. (obecnie 0 proc.). Serwisy kas fiskalnych będą miały więc pełnie ręce roboty.