Mechanik samochodowy, który świadczy kompleksową usługę serwisową, w ramach której zajmuje się również wymianą oleju w aucie, nie musi płacić VAT dopóty, dopóki nie przekroczy rocznego limitu sprzedaży w wysokości 200 tys. zł – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie wynikało z tego, że olej jest towarem akcyzowym, a zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o VAT podatnik dokonujący dostawy takich towarów nie ma prawa do zwolnienia z podatku. Musi rozliczać go już od pierwszej zarobionej złotówki.

Chodziło o mechanika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2024 r. Przewidywał, że nie przekroczy rocznego limitu sprzedaży 200 tys. zł. Uważał więc, że ma prawo do zwolnienia z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Wyjaśnił, że zajmie się świadczeniem kompleksowej usługi naprawy aut, w ramach której będzie również wymieniał olej samochodowy. Nie będzie go jednak odrębnie sprzedawał. Klienci będą zamawiać usługę serwisową, a koszt zakupu oleju i części samochodowych będzie wyliczany w cenę usługi. Wymiana starego oleju na nowy będzie więc wyłącznie świadczeniem pomocniczym, wykonywanym w ramach usługi dominującej, i nie powinna wykluczyć prawa do zwolnienia z VAT – uważał przedsiębiorca.

Dyrektor KIS potwierdził, że dopóki mechanik będzie świadczył kompleksową usługę serwisową i wymiana oleju będzie czynnością pomocniczą, dopóty będzie mu przysługiwać prawo do zwolnienia podmiotowego na zasadach określonych w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Tak samo dyrektor KIS stwierdził już wcześniej, m.in. w interpretacji z 9 czerwca 2020 r. (sygn. 0112-KDIL1-1.4012.117.2020.2.MB).©℗