Obniżoną stawką będą objęte takie usługi jak np.: manicure, pedicure, stylizacja brwi i rzęs, przekłuwanie uszu, depilacja, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Tak wynika z opublikowanego projektu nowelizacji rozporządzenia z 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 2670).

O obniżkę z 23 proc. VAT postulowała branża beauty. Obecnie 8-proc. stawką są objęte w Polsce usługi fryzjerskie.

Od 1 kwietnia 2024 r. według takiej stawki będą opodatkowane też usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU:

  • 96.02.13.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, które obejmują:

– usługi pielęgnacyjne i upiększające, dotyczące urody i twarzy, włączając usługi kosmetyczne,

– usługi wykonywania manicure i pedicure,

– usługi związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu;

  • ex 96.02.14.0 – Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu;
  • 96.02.19.0 – Pozostałe usługi kosmetyczne, które obejmują:

– usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi,

– pozostałe usługi kosmetyczne.

Obniżoną 8-proc. stawką VAT nadal nie będą objęte np.:

  • zabiegi inwazyjne, takie jak wykonanie tatuażu, piercingu,
  • usługi solarium,
  • masaże,
  • zabiegi chirurgii plastycznej,
  • zabiegi uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej, z tym że należy pamiętać, iż świadczenia w zakresie opieki zdrowotnej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywane przez podmioty lecznicze albo wskazane zawody medyczne, są zwolnione z podatku (art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o VAT).

Aktualne pozostaje pytanie, czy zmiana dla branży beauty nie zostanie zakwestionowana przez Komisję Europejską. Przepisy o VAT są bowiem ujednolicone w całej Unii Europejskiej. Listę towarów i usług, dla których jest dozwolona obniżona stawka, znajdziemy w załączniku nr III do dyrektywy VAT.

Jest w nim mowa o usługach fryzjerskich, które są już objęte w Polsce obniżoną stawką. W załączniku nie wymieniono natomiast innych usług, takich jak kosmetyczne czy kosmetologiczne.

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów przyznało, że załącznik nr III do dyrektywy ich nie wymienia. Zaraz jednak dodało, że preferencyjną stawkę VAT w tym zakresie stosuje Irlandia, a zakres stosowania obniżonej stawki dla usług beauty ma być w polskich przepisach taki sam jak w irlandzkich.

Taka argumentacja MF nie przekonuje ekspertów i nie wiadomo, czy zmiana nie zostanie zakwestionowana przez KE.

O wątpliwościach w tym zakresie pisaliśmy w artykułach „Niższy VAT dla usług beauty może nie przetrwać” (DGP nr 26/2024) oraz „Niższy VAT od beauty. Skoro w Irlandii, to dlaczego nie w Polsce” (DGP nr 30/2024).©℗