Rażąco niskie sankcje za przemyt. Budżet traci miliony, przestępcy czują się bezkarni

autor: Łukasz Zalewski17.05.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.05.2016, 08:05
alkohol, akcyza, banderola

Eksperci zwracają uwagę na to, że obecnie w kodeksie karnym skarbowym jest 17 artykułów dotyczących przestępstw akcyzowych (art. od 63 do 75c).źródło: ShutterStock

Mimo milionowych strat dla budżetu państwa, które powoduje nielegalny obrót alkoholem i papierosami, sprawcy dostają maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych kary. To w żaden sposób nie odstrasza przestępców.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • I co dalej?(2016-06-06 16:14) Zgłoś naruszenie 10

  Szanowni wybrańcy przez Suwerena. Pragnę zauważyć, że za poprzednich rządów, w którym główną rolę odgrywało PiS, odebrano Służbie Celnej uprawnienia do prowadzenia czynności operacyjno -rozpoznawczych. Było to w czasie, kiedy SC intensywnie rozpracowywała mafię paliwową. Jakie były tego efekty? Przestępczość z roku na rok miała się coraz lepiej, zważywszy, że rząd który wyraził ostatecznie zgodę na tę zmianę oddał pole na 8 lat koalicji, która w wątpliwy sposób dbała o sprawiedliwość dla legalnie działających przedsiębiorców. Mafie, grupy przestępcze itp. miały się przez ten ostatni okres wyśmienicie. Wpadały jakieś płotki, ujawniano jakiś przekręt na "firmę słupa", robiono wielomilionowe przypisy na należności, które w efekcie nie miały być ściągnięte. Wszyscy byli zadowoleni. Rząd - bo mógł się pochwalić statystycznie, że służby działają, a przestępcy, że tak naprawdę nic wiele nie stracili. Tak się teraz zastanawiam, czy aby po raz kolejny nie próbuje się poprzez zaoranie Służby Celnej już na dobre wykreować na kolejne lata sielanki dla przestępców. Nie mieści mi się w głowie, że partia, która w nazwie ma "Prawo" "Sprawiedliwość" idzie w tak nieprzemyślanym kierunku. Kto Wam podszeptuje takie rozwiązania? Dlaczego w Was nie ma odrobiny refleksji. Być może sama koncepcja jako taka połączenia sił w pionie MF ma jakiś sens, jednak sposób w jaki to się próbuje zrealizować przyprawia o dreszcze na samą myśl o paraliżu jaki może powstać przez ten cały projekt. Wielu ludzi Wam zaufało, w tym z braci celniczej. Wy po raz kolejny robicie z tej służby "mission impossible". To nie jest dobre. Na refleksje zawsze jest czas. Jakoś niestety mam nieodparte wrażenie, że to nie Prezes Kaczyński w tej partii rządzi, macie jakiegoś wrednego kreta, który waszymi rękami wsadza Was na minę. Czy ją w porę zauważycie? Jeśli nie to mimo wielu dobrych projektów dla Polski i Polaków wysadzicie się sami. To będzie chyba Wasz koniec i długo nie powrócicie. Po Was przyjdą następni i wysprzątają wszystkich, których obsadzono na stanowiskach pozarządowych. Sondaże sondażami, a ludzie nie dadzą nabijać się w butelkę. Czy chcecie koniecznie, aby po Was przyszedł KOD? Z takim podejściem to nieuchronne, bo niestety wielu Polaków dalej ma mętlik w głowie.

  Odpowiedz
 • przemyt oraz handel na melinach ma się nadal dobrz(2016-05-21 14:24) Zgłoś naruszenie 50

  bo policja i służba graniczna od lat o tym wie i nic nie robi.Więc zadam jedno pytanie obecnym ministrom za ten proceder odpowiedzialnym,kto ma z tego kasę na szczytach,bo wiadomo że każdy dzielnicowy policjant ,też wie o tym doskonale i nic nie robi w tym kierunku.Trucie ludzi spirytusem skazonym weszło władzy w krew?????

  Odpowiedz
 • Ogarnijta sie(2016-05-19 20:29) Zgłoś naruszenie 71

  W rzeczonym temacie odsyłam do portalu www.celnicy.pl a w szczególności na wątek dot. emerytur mundurowych. Jak się tam czyta większość wpisów, to przychodzi na myśl tylko jedna refleksja: szanowni posłowie, senatorowie - wyrzućcie tę całą Konstytucję do kosza, bo tak naprawdę to potrzebna jest Wam tylko "wycierania sobie gęby" w trakcie potyczek politycznych. Konstytucja winna być we wszelkich rozstrzygnięciach aktem ostatecznych rozstrzygnięć. To co wyprawiacie z tą ekwilibrystyką ustawodawczą i aktów następczych to po prostu jest cyrk i z odwołaniem do Konstytucji nie ma nic wspólnego. jakbyście sami szanowali ten akt prawny, to nikomu do głowy by nie przyszło, aby takie klocki walić jak piszą na ww. portalu. Oczywiście nie odnosi się to tylko do celników. Takich bzdur prawnych jest więcej, a kolejna służba, która jest podobnie traktowana to Inspekcja Transportu Drogowego, która powstała po wysadzeniu w kosmos przez nową ekipę polityczną, a mianowicie Główny Inspektorat Celny.

  Odpowiedz
 • Ogarnijta się(2016-05-19 20:28) Zgłoś naruszenie 81

  W rzeczonym temacie odsyłam do portalu www.celnicy.pl a w szczególności na wątek http://celnicy.pl/showthread.php/6624-Emerytury-%21%21%21/page923 Jak się tam czyta większość wpisów, to przychodzi na myśl tylko jedna refleksja: szanowni posłowie, senatorowie - wyrzućcie tę całą Konstytucję do kosza, bo tak naprawdę to potrzebna jest Wam tylko "wycierania sobie gęby" w trakcie potyczek politycznych. Konstytucja winna być we wszelkich rozstrzygnięciach aktem ostatecznych rozstrzygnięć. To co wyprawiacie z tą ekwilibrystyką ustawodawczą i aktów następczych to po prostu jest cyrk i z odwołaniem do Konstytucji nie ma nic wspólnego. jakbyście sami szanowali ten akt prawny, to nikomu do głowy by nie przyszło, aby takie klocki walić jak piszą na ww. portalu. Oczywiście nie odnosi się to tylko do celników. Takich bzdur prawnych jest więcej, a kolejna służba, która jest podobnie traktowana to Inspekcja Transportu Drogowego, która powstała po wysadzeniu w kosmos przez nową ekipę polityczną, a mianowicie Główny Inspektorat Celny.

  Odpowiedz
 • O co loto?(2016-05-19 20:20) Zgłoś naruszenie 91

  Tak przy okazji tematu. Komu zależy na zaoraniu celników poprzez kolejną nieprzemyślaną reformę? Jak tak poczytać w necie, to chyba jak mało która służba, celnicy poddawani są ciągłej "operacji na żywym organizmie". Komu aż tak bardzo celnicy szkodzą, że co róż miesza się w procedurach jakimi operują służąc Polsce? Osobiście nie chcę nawet myśleć kto za tym stoi.

  Odpowiedz
 • Ku lepszemu kroczmy(2016-05-19 20:15) Zgłoś naruszenie 80

  Niestety, minister sprawiedliwości, jak wielu jego pozostałych współbraci i współsióstr z innych resortów nie dotarli prawdopodobnie do całej prawdy o dziwnych zasadach przyjętych w trybie karnym. Kasy do wzięcia jest mnóstwo. Panie ministrze Ziobro, zachęcam do podjęcia trudu w zakresie weryfikacji nieuchronności kary dla przemytników, handlarzy papierosami, wódką, paliwem ze wschodu. Jeżeli zależy Wam na faktycznych zmianach, na pozyskaniu środków na ważne zmiany dla Polski i Polaków, to sprawdźcie też doliny. Efektem tego co jest sytuacja opisana przez "Bombardiera". Niech się dzieje dobra zmiana !

  Odpowiedz
 • rolnik(2016-05-19 16:44) Zgłoś naruszenie 92

  O dawna można zauważyć zjawisko zmiękczania przepisów z zakresu akcyzy,hazardu i poboru ceł przez urzędników Min Fin oraz dążenie do degradacji służby celnej, która zajmuje się walką nadużyciami w w/w dziedzinach. Dobrze zorganizowani lobbyści realizujący za wszelką cenę własne biznesy docierają do urzędników Min Fin, lobbują za osłabieniem służby celnej tak aby móc czerpać ogromne zyski ze słabości aparatu państwowego odsuwając celników od granicy, od towarów od tych czynności , które zabezpieczają, poprzez solidną, pracę interes państwa. Myślałem ,że jak zmieni się władza to coś zmieni się w kwestii tej absurdalnej polityce państwa ale niestety Min Fin idzie teraz jeszcze dalej chce od 1 stycznia 2017 r połączyć skarbowców z celnikami tworząc dziwaczny twór -Krajowa Administracja Krajowa co spowoduje niesamowite zamieszanie sprzyjające dalszemu pogłębianiu się patologii w przemycie handlu lewym alkoholem, paliwami czy papierosami oraz w zakresie nielegalnego hazardu.

  Odpowiedz
 • Bombardier(2016-05-19 14:46) Zgłoś naruszenie 50

  W swoim mieście obserwuję tych samych handlarzy papierosami od lat. Mają stałych odbiorców. Chwalą się, że często są to osoby wysoko postawione w hierarchii społecznej. Papierosy ukrywają w piwnicach pobliskich domów, w skrzynkach energetycznych, gazowych, w koszach na śmieci, pod zadaszeniem straganów, w skrzynkach po owocach i warzywach itd. Bywa, że zapłacą grzywnę - sto kilkadziesiąt złotych. Widać, że i to się opłaci, bo po chwili znowu handlują i to ze zdwojoną siłą, żeby odrobić stratę. Akcje kontrolujących i cały proces dobrowolnego poddania się karze kosztują więcej niż wpływy z grzywien. Ale wszyscy mają robotę. Zawiązują się znajomości, a nawet przyjaźnie. Się kręci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane