Utworzenie fundacji rodzinnej w celu zapewnienia łatwiejszej sukcesji majątku nie podlega klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania – stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej.

Została ona wydana 23 grudnia 2023 r., ale dopiero teraz ją opublikowano.

Z wnioskiem o nią wystąpili rodzice planujący zabezpieczyć przekazanie swojego majątku dzieciom i wnukom. Planowali powołać jeden podmiot, który przejąłby zgromadzony przez nich majątek w postaci udziałów i akcji w spółkach operacyjnych.

Po wejściu w życie ustawy o fundacji rodzinnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.) uznali, że ich oczekiwanie spełni utworzenie takiej fundacji. Chcieli utrzymać w ten sposób jednolitą strukturę własnościową spółek operacyjnych, a także zapobiec rodzinnym sporom o majątek.

Zgodnie ze statutem fundacja rodzinna miała m.in. pokrywać koszty edukacji swoich beneficjentów aż do ukończenia przez nich 25. roku życia lub ukończenia studiów wyższych. Pokrywałaby też koszty ich opieki medycznej, koszty zawarcia związku małżeńskiego, inwestowała w podejmowane przez nich przedsięwzięcia biznesowe. Miała też wspierać beneficjentów, gdyby z przyczyn od siebie niezależnych znaleźli się w niedostatku.

Szef KAS nie miał wątpliwości, że jednym z głównych celów utworzenia fundacji rodzinnej będzie korzyść podatkowa. Nie oznacza to jednak – stwierdził – że fundatorzy spełnią też inne przesłanki zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, wskazane w art. 119a ordynacji podatkowej.

Przede wszystkim wykluczył, aby utworzenie fundacji rodzinnej było czynnością sztuczną. Stwierdził, że skoro fundatorzy od początku zakładali powstanie jednego podmiotu skupiającego majątek prowadzonych przez nich spółek operacyjnych, to nie można uznać, iż utworzenie w tym celu fundacji rodzinnej miałoby charakter sztuczny.

Uzyskane w ten sposób korzyści podatkowe nie będą też sprzeczne z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu – uznał. Przypomniał, że sam ustawodawca zdecydował się na zwolnienie świadczeń przekazywanych beneficjentom przez fundację rodzinną z podatku od spadków i darowizn. W tym właśnie celu został wprowadzony art. 3 pkt 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn – wskazał szef KAS.

Dodał, że nie jest też sprzeczna z przedmiotem ani celem przepisów druga korzyść podatkowa – zwolnienie z podatku dochodowego wypłat z fundacji rodzinnej na rzecz najbliższej rodziny. Zwolnienie to wynika wprost z art. 21 ust. 1 pkt 157 i ust. 49 ustawy o PIT.

– Mając na uwadze stricte rodzinny charakter zakładanej fundacji, nie można doszukać się zastosowania wskazanych przepisów ustawy o PIT niezgodnie z intencją ustawodawcy – podsumował szef KAS.©℗