NIK: fiskus jest nieskuteczny

07.11.2008, 03:00; Aktualizacja: 08.11.2008, 08:35

System kontroli ukrywanych przychodów jest kosztowny i nieskuteczny. Takie wnioski płyną z kontroli NIK w 19 urzędach skarbowych. Zdaniem ekspertów, bez reformy administracji będzie trudno o lepsze wyniki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • danka(2009-02-16 23:41) Zgłoś naruszenie 00

    W 2005 roku moja córka( studentka) miała kontrole po tym jak na jej nazwisko bylo kupione mieszkanie. 50 % wartosci mieszkania pochodzilo z kredytu bankowego a reszte stanowily pieniadze : z likwidacji ksiazeczki mieszkanowej - tzw. premia, ktora notabene wynosila kwote 24 tys. zl i jej wlasne oszczednosci ( z alimentow ojca) zgromadzone na wspolnym koncie bankowym z matką. jakież bylo nasze zdziwienie, że pracownice Urzedu Skarbowego w Lowiczu uznały, że pieniądze pochodzace z likwidacji ksiązeczki mieszkaniowej nie stanowia udokumentowanego zrodła gdyz PKO BP zwrócił pieniadze po fakcie sporzadzenia aktu notarialnego. Pierwotnie Urząd ustallł podatek wg stopy 75 % , ktory stanowil kwote w granicach 17 tys. zl.
    Przytaczam tu fakty dlatego aby pokazać prawdziwe oblicze i kompetencje Urzedników skarbowych w tej dziedzinie. Dla nich pieniadze zgromadzone przez 18 lat nie stanowiły legalnego żrodła , gdyz zostaly przekazane przez Bank po dacie sporzadzenia aktu notarialnego.

    Odpowiedz
  • znawca(2008-11-09 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    do "24": po dniach tłustych przychodzą dni chude

    Odpowiedz
  • bystry(2008-11-09 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    do obserwatorki: zapomnieli gdzie ukryli majatek, no i na stare lata gorzej jest kręcić wałki

    Odpowiedz
  • obserwatorka(2008-11-09 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Do Kazik. Dużych marketów nie są w stanie,bo zachodni wielcy posiadacze by larum podnieśli.Im należy wierzyć na słowo,bo są z założenia uczciwi i obstawieni dobrymi prawnikani.Nasi rodzimi kupcy mają w Polsce przechlapane.Wystarczy porównać majątki drobnych sklepikarzy do majątków np długoletnich pracowników budżetowych.Mam za sąsiadów i jednych i drugich i nie rozumiem dlaczego drobni prywaciarze na starość gorzej stoją finansowo od urzędników.

    Odpowiedz
  • prac us(2008-11-08 23:50) Zgłoś naruszenie 00

    do studenta i izy nie kłamcie i nie wprowadzajcie ludzi w błąd jestem długoletnim pracownikiem kontroli. Nie ma żadnych wysokich procentów od wykrytych nieprawidłowości (ja kto pisze iza)

    Odpowiedz
  • Kazik(2008-11-08 21:49) Zgłoś naruszenie 00

    Słuchajta ludziska,sklepy nie mogą być otwarte po Nowym roku,bo muszą na użytek US robić remanent.Jak tylko się otwierają to skarbówka lata i sprawdza te remanenty,traktują ludzi jak zlodziei i to do końca stycznia intensywnie.I sprubuj tu człowieku pomylić sie w liczeniu lizakó lub gum do rzucia,a kara murowana.Kto zrozumie,że cały Sylwester,dzień i noc się zlicza towar,by 2 stycznia otworzyć i sprzedawać,bo nie stać na przestoje.Szkoda gadać

    Odpowiedz
  • student(2008-11-08 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    iza,moja ciotka pracuje w US i chodzi po kontrolach,twierdzi,ze to najlepsza fucha ,poza naczelnikiem i kierownikiem dzialu kontroli.Premie potrafia byc naprawde wysokie.Najgorsze jest to ze niszczycie drobnych prywaciarzy,bo takich najlatwiej,za bandytow i zlodziei sie boicie wziasc,zamykacie oczy na ich majatki z przestepstw,tlumaczycie sie ,ze nie sa podatnikami,nie macie ich w swojej ewidencji,nie maja nipu.Jestescie na uslugach bandyckiego rzadu i tyle.Amen

    Odpowiedz
  • Były pracownik us(2008-11-08 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ma być skuteczny jeżeli ma do wykonania inne zadania - zarządzanie jakością, ryzyko wewnętrzne i inne pomysły naszych wielkich, np. informacja na wczoraj, bo poseł zadał pytanie lub trzeba pochwalić się w prasie - patrz rankingi w Gazecie Prawnej. Odnośnie nagród za dodatkowe ustalenia, to chyba inna epoka - w urzędach skarbowych nie ma za to żadnych nagród.

    Odpowiedz
  • iza(2008-11-08 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    do xxx - co za bzdury piszesz. Jakie wysokie procenty - nie ma żąńć procentów od wykrytych nieprawidłowości.

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-08 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    wika...trafnie ujęłaś sytuację drobnego przedsiębiorcy...ale czy ktoś się nad nami pochyli...dla innych jesteśmy pazernymi pracodawcami,krwiopijcami,oszustami itd...pzdr

    Odpowiedz
  • wika(2008-11-08 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    Obrażliwe, krzywdzące wywody.Przedsiębiorca pracujący 12 -14 godzin na dobę i wynajmujący biuro rachunkowe do opanowania przepisów podatkowych musi przede wszystkim pozyskać i wykonać kontrakty. Zatrudniając pracowników myśli o ich terminie wypłaty.Ma dziesiątki przepisów, których należy przestrzegać pod grożbą kary.Mówię o mikroprzeds., który zatrudnia 5 osób.Wynagrodzenie musi być godziwe i w terminie, warunki pracy muszą być bezpieczne,odzież musi być wydana, uprana, badania wykonane,urlopy udzielone, a pracownik może , jak ma ochotę porzucić pracę w środku super ważnej umowy.I już.Kiedy ja mam oszukiwać fiskusa, ludzie, na to trzeba mieć czas, trzeba mieć co ukrywać.Mam marzenie, chcę zarobić milion i zapłacić od tego podatek.Dowód oprawię w ramki i powieszę na ścianie.Jak można skontrolować firmy, stwierdzić prawidłowość i rozdzierać szaty , że jest prawidłowo. Po...ne.

    Odpowiedz
  • Zorientowany(2008-11-08 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni "Eksperci", gdyby urzędy dysponowałay skutecznymi narzędziami, wynikajacymi z przepisów prawa, trudno byłoby o klienta. Na ten moment każde takie postępowanie, szczególnie jeśli chodzi o gromadzenie materiału, to tylko pomysłowość i spryt prowadzącego. Jeśli chodzi o podatników, to niezależnie czy ma pełnomocnika prawnika czy też sam zmyśla, obowiązuje standard: darowizny, nierząd, I-a Komunia, chrzest, (...).

    Odpowiedz
  • xxx(2008-11-07 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    "ala" Kontrolerzy mają płacone wysokie procenty od wykrytych nieprawidłowości.Każdy zarzut jest osobno wyceniany,więc w sytuacji gdy przedsiębiorca działa prawidłowo,urzędnicy pracują za podstawową pensję.U każdego przedsiębiorcy można znaleźć błędy,bo nikt nie jest w stanie naszego systemu podatkowego ogarnąć.Tak więc przedsiębiorca jest skazany na szczęście,że go nie wytypują do kontroli.Wszystkich nie są w stanie prześwietlić.Liczą się układy i koligacje

    Odpowiedz
  • ala(2008-11-07 17:44) Zgłoś naruszenie 00

    A może skontrolowani podatnicy po prostu mają wszystko w porządku.US powinien się tylko cieszyć.

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-07 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    pozdro dla 11/12...tak trzymaj i częściej proszę

    Odpowiedz
  • Bzyk z Olsztyna(2008-11-07 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    Uspokój się. To ty jesteś burek. Co ty znowu wydziwiasz? Może e-maila, albo gg podasz w internecie, aby zdobyć następnych naiwnych. Pamiętaj, żeby nie ja, to byś miał starego malucha i chatę jak Drzymała. Dlatego morda w kubeł i cisza. Pamiętaj - klient zawsze się znajdzie. A pamiętasz o wariografie? Trzeba kandydatów na stanowiska naczelników przetestować. Termin konkursu się zbliża, a ty działalnością literacką się zająłeś. Długi weekend się zaczyna, a ty w internecie siedzisz? A laski załatwione? Co ty myślisz, że będzie tak jak na ostatniej imprezie, kiedy była tylko Ruda? Jeżeli teraz przewalisz, to Gość ze Świętokrzyskiej już do nas nie przyjedzie. A wiesz ilu takich hartów jak my czeka na niego? Do roboty burku.

    Odpowiedz
  • Zdzicho z Ostródy(2008-11-07 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    Pozdro, dla Bzyka z Olsztyna. Popatrz Bzyku wyżej, jak to się pienią strasznie. W czym problem? Jakie nieujawnione źródła? Nie wiedzą burki jak sprawę załatwić. Ja zawsze jestem do dyspozycji. Wielu pomogłem i następnym też pomogę. Z tobą też się podzielę. Jestem człowiekiem od załatwiania spraw trudnych. Trzeba się tylko do mnie zgłosić. Najlepszy przykład to moja osoba. Yacht kupiłem, mieszkanie kupiłem, działkę też kupiłem, pożyczek udzielam, samochód ekstra, córka też wybudowała potężną chatę i zero kontroli. A kto by miał mnie skontrolować. Jak coś to Koleś z Pokoju, albo Marian z Kontroli zaraz by interweniowali. Najważniejsze to mieć kolesi na odpowiednich stanowiskach. Prawda Bzyku.

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-07 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    rząd skupia się na łatwości zarejestrowania firmy,namawia do tego młodych ,niedoświadczonych ludzi...prawdziwym problemem dla małego przedsiębiorcy jest zderzenie się z rzeczywistością prawną...możliwość korzystania z usług biur rach.,nie rozwiązuje sprawy,za wszystkie decyzje odpowiada swoją głową przedsiębiorca,biuro jedynie tworzy pity i vaty z otrzymanych dokumentów...pełna rachunkowość jest tak ustawiona ,by mogła rozgrzeszać niepłacenie,zaniżanie podatków przez duże przedsiębiorstwa

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-07 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    obecnie wiele,zwłaszcza dużych firm nie płaci podatków,generuje straty...firmy zamiast płacić podatki,za duże pieniądze zatrudniają "fachowców" od kombinowania...proste i jednoznaczne przepisy ułatwiłyby życie przeciętnemu podatnikowi...obecnie każdy mały przedsiębiorca prowadzi swoją działalność z poczuciem strachu i winy,że może nie nadąża za coraz to nowym prawem,że naraża się na duże kary...w jakim celu rząd funduje nam przepisy,których sami nie jesteśmy w stanie zrozumieć?

    Odpowiedz
  • nw(2008-11-07 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    może powinna być jedna forma opodatkowania dla wszystkich np ryczałt bez żadnych ulg,paragon fiskalny i faktura...każdy przedsiębiorca potrafi wyliczyć % od obrotu,nie musiałby się ciągle na nowo uczyć przepisów,mógłby główną uwagę skupić na rozwój firmy,czułby się absolutnie bezpieczny...panie z US i biur rach.mogłyby pozakładać firmy produkcyjne,usługowe,zaoszczędzone środki budżetowe mogłyby być przeznaczone na cele dostępne dla wszystkich...cdn

    Odpowiedz