Poniedziałek to ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej za 2015 r. i rozliczenie PIT. Wypełniony formularz można do północy zostawić w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub elektronicznie. Do skorzystania z tej ostatniej formy namawia resort finansów.

Jak poinformował Paweł Jurek z biura prasowego ministerstwa finansów ubiegłoroczny rekord elektronicznych PIT-ów został już pobity. Z ostatnich danych MF wynika bowiem, że podatnicy złożyli już prawie 8 mln 300 tys. e-delaracji PIT za 2015 r. Tymczasem w 2009 r. przez internet wysłano 320 tys. formularzy, w 2014 r. ponad 5 mln, a rok temu złożono ponad 7 milionów elektronicznych zeznań.

Co prawda tradycyjny termin rozliczenia się z urzędem skarbowym za ubiegły rok mija 30 kwietnia, ale w tym roku data ta wypadła w sobotę, dlatego w 2016 r. rozliczyć z fiskusem można się jeszcze w poniedziałek 2 maja. Deklarację można wysłać pocztą, czy zanieść do urzędu skarbowego, jednak Ministerstwo Finansów proponuje, by skorzystać z łatwego i coraz bardziej popularnego rozliczenia elektronicznego. W ten sposób wypełnimy obowiązek nawet po zamknięciu urzędu skarbowego, czy poczty. Ważne, by zdążyć przed północą.

"Urzędy skarbowe w poniedziałek są czynne standardowo, w większości do godz. 18-tej. W przypadku rozliczenia elektronicznego ważne, by przed północą otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Dlatego z wysłaniem e-PIT-a nie czekajmy na ostatnią chwilę, do za pięć dwunasta" - radzi Paweł Jurek.

Ministerstwo namawia do skorzystania z systemu e-Deklaracje, zwłaszcza z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). W ten sposób można przesłać najbardziej popularne zeznania PIT-37 oraz PIT-38 (dotyczące m.in. dochodów ze zbycia papierów wartościowych). Urząd skarbowy wprowadza do formularza dane podatnika przesłane przez płatnika (np. pracodawcę) czy organy rentowe, a rozliczający się musi je tylko uzupełnić, jeśli potrzebuje. W ten sposób można się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem.

Wstępnie wypełniona deklaracja PIT-37 zawiera takie informacje od płatników i organów rentowych, jak dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – dzięki temu nie trzeba już ich wpisywać. Podatnik powinien uzupełnić dane, np. jeśli korzysta z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Jeśli rozlicza się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty.

"Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników" - zachęca ministerstwo finansów.

Przed wysłaniem deklaracji za pomocą PFR należy tylko sprawdzić, czy wszystko się zgadza, wysłać elektroniczny PIT do urzędu skarbowego i odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). "To najszybszy sposób, aby się rozliczyć, a przy tym oszczędzić czas i pieniądze" - twierdzi MF.