Fundacja nie zapłaci CIT, gdy sprzeda udziały w spółce z o.o. otrzymane wcześniej od fundatora w darowiźnie – potwierdził dyrektor Krajowej Interpretacji Skarbowej.
Wyjaśnił, że jest to dozwolona działalność gospodarcza w świetle art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 326 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem fundacja może przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestniczyć w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach.
Może też zbywać mienie, o ile nie zostało ono nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Przy czym zastrzeżenie to nie dotyczy praw wynikających z przystąpienia do podmiotów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 (czyli m.in. spółek handlowych), i uczestnictwa w tych podmiotach oraz składników mienia, o których mowa w ust. 1 pkt 4 (czyli papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze) – wynika z art. 5 ust. 3 ustawy o fundacji rodzinnej.
Dyrektor KIS potwierdził więc, że sprzedaż przez fundację udziałów w spółce z o.o. wniesionych nieodpłatnie przez fundatora mieści się w zakresie określonym w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy. W konsekwencji przychód fundacji rodzinnej ze sprzedaży udziałów nie będzie opodatkowany, ponieważ będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT – wyjaśnił organ.
Przypomnijmy, że opodatkowana jest tylko działalność gospodarcza fundacji wykraczająca poza zakres określony w art. 5 i wówczas ma zastosowanie 25-proc. stawka CIT.©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 grudnia2023 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.319.2023.2.DP