Przesunięcie towaru z polskiego do niemieckiego magazynu należącego do tej samej spółki powinno zostać udokumentowane fakturą. Od 1 lipca br. trzeba będzie ją wystawiać za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka z siedzibą w Niemczech, która jest również zarejestrowana dla celów VAT w naszym kraju. Jest ona jedynym udziałowcem polskiej spółki z o.o., z którą zawarła umowę o świadczenie usług. W związku z wykonywaniem tej umowy powstało w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 28b ust. 2 ustawy o VAT.

W ramach realizacji kontraktu niemiecka spółka przemieszcza towary do magazynu polskiego podmiotu zależnego w celu wykonywania na nich usług. Potem towar lub gotowy produkt są przemieszczane z powrotem do magazynu w Niemczech.

Tego rodzaju przemieszczenia międzymagazynowe (wewnątrzzakładowe) są rozliczane jak wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o VAT.

Spółka nie dokumentowała ich fakturami, uznawszy, że nie powinna ich wystawiać dla transakcji z sobą samą. Argumentowała, że zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT faktury są wystawiane po to, aby dokumentować sprzedaż na rzecz innego podatnika VAT. W tym przypadku warunek ten nie zostanie spełniony, bo w transakcji uczestniczy ten sam podmiot – ona sama jako sprzedawca i nabywca zarazem.

Dysponowała natomiast wieloma innymi dowodami, np. dokumentami przewozowymi i skanami lub e-mailami potwierdzającymi przyjęcie towarów przez odbiorcę.

Sądziła, że nic w tym zakresie nie zmieni się również, gdy 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy o Krajowym Systemie e-Faktur (nowelizacja z 16 czerwca 2023 r., Dz.U. poz. 1598).

Twierdziła, że tak samo będzie z fakturami ustrukturyzowanymi. Trzeba będzie je wystawiać wyłącznie dla transakcji, które do 30 czerwca 2014 r. należy dokumentować fakturą w rozumieniu ustawy o VAT.

Nie zgodził się z nią dyrektor KIS. Zwrócił uwagę na to, że zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT faktura dokumentuje sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane na rzecz innego podatnika VAT, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Na tej podstawie dyrektor KIS wyjaśnił, że już teraz spółka, występując w podwójnej roli (jako sprzedawca i nabywca towaru), musi wystawiać faktury, by udokumentować przemieszczenie własnych towarów z magazynu w Polsce do magazynów w Niemczech. Natomiast od 1 lipca br. będzie musiała wystawiać w tym celu faktury ustrukturyzowane przy użyciu KSeF.©℗