W 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa po raz pierwszy wypełni zeznania roczne przedsiębiorcom. Będą oni jednak musieli uzupełnić je o brakujące dane, a następnie wysłać.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

To duża nowość, bo dotychczas KAS wypełniała i udostępniała zeznania tylko podatnikom, którzy nie prowadzą biznesu (PIT-37, PIT-38, PIT- 28, PIT-36).

Pierwsze zeznanie wypełnione przez skarbówkę dla przedsiębiorców będzie dotyczyć minionego roku (2023). Wynika to z nowelizacji z 26 maja 2023 r. (Dz.U. poz. 1059) zwanej potocznie SLIM VAT 3.

Oznacza to, że 15 lutego 2024 r. KAS udostępni wstępne zeznania za 2023 r. wszystkim podatnikom PIT, w tym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, niezależnie od tego, czy rozliczają się na zasadach ogólnych, według liniowej stawki 19 proc. PIT, czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przygotuje też zeznania podatnikom prowadzącym działy specjalne produkcji rolnej.

Będzie alternatywa

Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają alternatywę. Nadal będą mogli złożyć roczne zeznanie w inny sposób, np. przez system e-Deklaracje, ale wtedy będą musieli wpisać do niego samodzielnie wszystkie dane.

Inaczej będzie, gdy skorzystają z usługi Twój e-PIT. KAS wypełni za nich część rubryk. Nie wypełni wszystkich, bo nie dysponuje całością danych, choćby z tego względu, że przedsiębiorcy nie składają miesięcznych deklaracji PIT (i to się nie zmieni).

KAS wypełni więc tylko niektóre rubryki, głównie z: danymi rejestracyjnymi podatnika, wpłaconymi przez niego w trakcie roku zaliczkami na PIT lub kwotami wpłaconego ryczałtu, a także wpłaconymi składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Uwzględni też informacje otrzymane od płatników, jeżeli przedsiębiorca równolegle w trakcie roku zarabiał na etacie albo miał dochody ze zlecenia, z renty, emerytury.

W Twój e-PIT zostaną też uwzględnione wszystkie ulgi wskazane w informacjach przekazanych przez płatników.

KAS weźmie także pod uwagę ulgę na dzieci (która przysługuje przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadach ogólnych), jak również 1,5 proc. podatku przekazywanego organizacji pożytku publicznego, jeżeli w rozliczeniu za poprzedni rok przedsiębiorca taką organizację wskazał i nadal znajduje się ona na liście OPP.

Trzeba uzupełnić i wysłać

Przedsiębiorcy będą musieli samodzielnie uzupełnić pozostałe rubryki, przede wszystkim o dane dotyczące własnej działalności gospodarczej, w tym o wysokości przychodów i kosztów podatkowych, o częściowym odliczeniu składki zdrowotnej (w przypadku przedsiębiorców płacących liniowy PIT oraz ryczałtowców), o przysługujących im ulgach podatkowych.

Następnie będą musieli zaakceptować gotowe zeznania i wysłać. Nie zadziała tu zasada automatycznego akceptowania zeznań wypełnionych przez skarbówkę wraz z upływem ustawowego terminu na ich złożenie. Tak jest tylko w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38.

Pod tym względem Twój e-PIT dla przedsiębiorców zadziała tak jak dotychczasowa usługa wypełniania przez skarbówkę PIT-28 i PIT-36 podatnikom niebędącym przedsiębiorcami, a więc tym, którzy np. uzyskiwali przychody z prywatnego najmu, dochody z zagranicy. Podatnicy ci również musieli (i to się nie zmieni) samodzielnie uzupełnić zeznanie, zaakceptować je i wysłać. ©℗

Czytaj też: Skarbówka szykuje się do zwrotu nadpłat w PIT za 2023 rok. Sprawdź czy należą ci się pieniądze i jak je szybko odzyskać