statystyki

Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa. Rząd chce poprawić ściągalność podatków

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki25.04.2016, 07:40; Aktualizacja: 27.04.2016, 14:33
podatki pieniądze

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania to zapis w ordynacji podatkowej, zgodnie z którym fiskus będzie mógł pominąć skutki podatkowe danej transakcji, jeśli uzna, że celem tej transakcji było uniknięcie lub zmniejszenie podatkuźródło: ShutterStock

W walce o poprawę ściągalności podatków obecny rząd przejął część propozycji poprzedniej ekipy, niektóre twórczo rozwijając. Autorski pomysł gabinetu Beaty Szydło to m.in. utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

Polecany produkt: Pakiet Rachunkowość 2016 + Zamknięcie roku 2015 >>>

Od 6,5 mld zł do nawet blisko 17 mld zł – tyle dodatkowych dochodów ma uzyskać budżet w 2017 r. dzięki poprawie ściągalności podatków. Do 2019 r. łączny efekt ma wynieść od 21,7 do 33,4 mld zł. Tak przynajmniej zakłada Ministerstwo Finansów w projekcie aktualizacji programu konwergencji, którym jutro ma zająć się rząd. Dużo – ale to i tak schłodzenie oczekiwań rozbudzonych w czasie kampanii wyborczej. Aspirujący do władzy PiS liczył, że uszczelnienie podatków da od 30 do nawet 50 mld zł i że nastąpi to szybko.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • dziadek(2016-04-25 10:35) Zgłoś naruszenie 85

  proszę wpisać w wyszukiwarkę zapytanie: pułapki podatkowe. Myślę że tak jak mi ukaże się Wam ponad 111 tys rekordów. zatem moja ocena jest taka - to nie jest prawo to są sidła, a skoro są sidła to znaczy że są kłusownicy, a kłusowników należy ścigać a co do rozrostu administracji proponuję zastosować starą regułę: dla zwalczania biurokracji należy w każdej firmie i urzędzie utworzyć wydział do spraw zwalczania biurokracji oraz równolegle wydział kontroli wydziału ....

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-04-25 10:19) Zgłoś naruszenie 611

  Zamiast eliminować złodziei z administracji , rząd rozbudowuje administrację - i zwiększa szeregi złodziei . Wnioski ? - Szydło się nie nadaje na premiera .

  Odpowiedz
 • MB(2016-04-25 10:17) Zgłoś naruszenie 53

  najlepiej ściąga się z biednych, tym co nie starcza na miesiąc na chleb, muszą nie jeść dwa miesiące aby zapłacić podatek od nieruchomości i wieczyste użytkowanie terenu, potem kolejne dwa miesiące, aby zrobić opłaty za media, kolejne dwa miesiące, to leki i środki chigieniczne, nie wspomnę o ubraniach. A gdzie podstawa do samodzielnej egzystencji? Ci właśnie nie mogą ukryć swoich dochodów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie tędy droga(2016-04-25 12:52) Zgłoś naruszenie 42

  Na tym właśnie polega rządzenie w tym kraju, że nie dobrymi pomysłami, innowacjami , mądrymi decyzjami, tylko kolejnym obciążeniem fiskalnym załatwia się wszystkie sprawy i zdobywa się pieniądze na kolejne nieracjonalne pozbawione logiki pomysły. Wtedy się zaczyna ściganie, nękanie .... a w końcu WYLUDNIENIE KRAJU Z MĄDRYCH ZARADNYCH LUDZI. Bo ci co dostają za friko kasę innych podatników sie nie liczą, i tak nic nie wnoszą do budżetu.

  Odpowiedz
 • ex skarbowiec(2016-04-25 14:44) Zgłoś naruszenie 45

  Nie czytaliście całości tego tekstu ... Krajowa Administracja Skarbowa to nic innego jak skonsolidowanie w jedną instytucję wszystkich organów celnych i skarbowych (Urzędy Skarbowe, Izby Skarbowe, Urząd Kontr. Skarbowej, Urzędy Celne i Izby Celne). A więc OGRANICZENIE administracji, co ma zapewnić lepszą niż dotychczs współpracę i skuteczność działania tych organów (bardziej sprawny bat na wyłudzaczy podatków i różnej maści kombinatorów). Ta instytucja tworzona jest już od prawie 10 lat (z większą przerwą podczas rządów koalicji PO/PSL) i zbliżona będzie do schematu działania podobnych instytucji w niektórych innych państwach UE

  Odpowiedz
 • hiszpan(2016-04-25 11:56) Zgłoś naruszenie 44

  Wszyscy firmy pozamykają i bedzie problem z utrzymaniem dobrej zmiany. Powinni dac paragraf prowadzenie firmy jest karalne, Juz chca wprowadzic konifisakate rozszezona. Prowadza firme w UK i jest zupełnie inaczej niz w polandii, bez stresu. Maksmylna kare otrzymałem 100GBP, a ogolnie to luz totalny.

  Odpowiedz
 • ex skarbowiec(2016-04-25 14:55) Zgłoś naruszenie 13

  Nie czytaliście całości tego tekstu ... Krajowa Administracja Skarbowa to nic innego jak skonsolidowanie w jedną instytucję wszystkich organów celnych i skarbowych (Urzędy Skarbowe, Izby Skarbowe, Urząd Kontr. Skarbowej, Urzędy Celne i Izby Celne). A więc OGRANICZENIE administracji, co ma zapewnić lepszą niż dotychczs współpracę i sprawnosc działania tych organów (bardziej skuteczny bat na wyłudzaczy podatków i różnej maści kombinatorów). Ta instytucja tworzona jest już od prawie 10 lat (z większą przerwą podczas rządów koalicji PO/PSL) i zbliżona będzie do schematu działania podobnych instytucji w niektórych innych państwach UE

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ex-skarbowiec(2016-04-25 14:43) Zgłoś naruszenie 14

  Nie czytaliście całości tego tekstu ... Krajowa Administracja Skarbowa to nic innego jak skonsolidowanie w jedną instytucję wszystkich organów celnych i skarbowych (Urzędy Skarbowe, Izby Skarbowe, Urząd Kontr. Skarbowej, Urzędy Celne i Izby Celne). A więc OGRANICZENIE administracji, co ma zapewnić lepszą niż dotychczs współpracę i skuteczność działania tych organów (bardziej sprawny bat na wyłudzaczy podatków i różnej maści kombinatorów). Ta instytucja tworzona jest już od prawie 10 lat (z większą przerwą podczas rządów koalicji PO/PSL) i zbliżona będzie do schematu działania podobnych instytucji w niektórych innych państwach UE)

  Odpowiedz
 • jeny(2016-05-26 20:30) Zgłoś naruszenie 00

  Będzie jeden wielki chaos a nie większa ściągalność. Nie można być specjalistą od wszystkiego bo jest się wtedy od niczego. W dodatku KAS wchodzi w życie w trakcie akcji zeznań za 2016 - gratulacje.

  Odpowiedz
 • aa(2016-06-02 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  Rząd porywa się z motyką na Księżyc. Grupka brydżystów chce stworzyć kolosa na glinianych nogach. Należałoby postawić pytanie po co to wszystko? Odpowiedzi są proste, a po to aby można było zakotwiczyć " samych swoich" no i oczywiście otrzymać odpowiednie nagrody ... wysokie nagrody za wdrożenie nowych regulacji. Nikt z decydentów nie liczy się z kosztami. Najpierw wprowadzą zmiany w administracji podatkowej i Służbie Celnej na wzór węgierski, a w kolejnym kroku podniosą VAT na wzór węgierski, czy Polak to wytrzyma.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane