statystyki

Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa. Rząd chce poprawić ściągalność podatków

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki25.04.2016, 07:40; Aktualizacja: 27.04.2016, 14:33
podatki pieniądze

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania to zapis w ordynacji podatkowej, zgodnie z którym fiskus będzie mógł pominąć skutki podatkowe danej transakcji, jeśli uzna, że celem tej transakcji było uniknięcie lub zmniejszenie podatkuźródło: ShutterStock

W walce o poprawę ściągalności podatków obecny rząd przejął część propozycji poprzedniej ekipy, niektóre twórczo rozwijając. Autorski pomysł gabinetu Beaty Szydło to m.in. utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

Polecany produkt: Pakiet Rachunkowość 2016 + Zamknięcie roku 2015 >>>

Od 6,5 mld zł do nawet blisko 17 mld zł – tyle dodatkowych dochodów ma uzyskać budżet w 2017 r. dzięki poprawie ściągalności podatków. Do 2019 r. łączny efekt ma wynieść od 21,7 do 33,4 mld zł. Tak przynajmniej zakłada Ministerstwo Finansów w projekcie aktualizacji programu konwergencji, którym jutro ma zająć się rząd. Dużo – ale to i tak schłodzenie oczekiwań rozbudzonych w czasie kampanii wyborczej. Aspirujący do władzy PiS liczył, że uszczelnienie podatków da od 30 do nawet 50 mld zł i że nastąpi to szybko.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • dziadek(2016-04-25 10:35) Zgłoś naruszenie 85

  proszę wpisać w wyszukiwarkę zapytanie: pułapki podatkowe. Myślę że tak jak mi ukaże się Wam ponad 111 tys rekordów. zatem moja ocena jest taka - to nie jest prawo to są sidła, a skoro są sidła to znaczy że są kłusownicy, a kłusowników należy ścigać a co do rozrostu administracji proponuję zastosować starą regułę: dla zwalczania biurokracji należy w każdej firmie i urzędzie utworzyć wydział do spraw zwalczania biurokracji oraz równolegle wydział kontroli wydziału ....

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-04-25 10:19) Zgłoś naruszenie 611

  Zamiast eliminować złodziei z administracji , rząd rozbudowuje administrację - i zwiększa szeregi złodziei . Wnioski ? - Szydło się nie nadaje na premiera .

  Odpowiedz
 • MB(2016-04-25 10:17) Zgłoś naruszenie 53

  najlepiej ściąga się z biednych, tym co nie starcza na miesiąc na chleb, muszą nie jeść dwa miesiące aby zapłacić podatek od nieruchomości i wieczyste użytkowanie terenu, potem kolejne dwa miesiące, aby zrobić opłaty za media, kolejne dwa miesiące, to leki i środki chigieniczne, nie wspomnę o ubraniach. A gdzie podstawa do samodzielnej egzystencji? Ci właśnie nie mogą ukryć swoich dochodów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie tędy droga(2016-04-25 12:52) Zgłoś naruszenie 42

  Na tym właśnie polega rządzenie w tym kraju, że nie dobrymi pomysłami, innowacjami , mądrymi decyzjami, tylko kolejnym obciążeniem fiskalnym załatwia się wszystkie sprawy i zdobywa się pieniądze na kolejne nieracjonalne pozbawione logiki pomysły. Wtedy się zaczyna ściganie, nękanie .... a w końcu WYLUDNIENIE KRAJU Z MĄDRYCH ZARADNYCH LUDZI. Bo ci co dostają za friko kasę innych podatników sie nie liczą, i tak nic nie wnoszą do budżetu.

  Odpowiedz
 • ex skarbowiec(2016-04-25 14:44) Zgłoś naruszenie 45

  Nie czytaliście całości tego tekstu ... Krajowa Administracja Skarbowa to nic innego jak skonsolidowanie w jedną instytucję wszystkich organów celnych i skarbowych (Urzędy Skarbowe, Izby Skarbowe, Urząd Kontr. Skarbowej, Urzędy Celne i Izby Celne). A więc OGRANICZENIE administracji, co ma zapewnić lepszą niż dotychczs współpracę i skuteczność działania tych organów (bardziej sprawny bat na wyłudzaczy podatków i różnej maści kombinatorów). Ta instytucja tworzona jest już od prawie 10 lat (z większą przerwą podczas rządów koalicji PO/PSL) i zbliżona będzie do schematu działania podobnych instytucji w niektórych innych państwach UE

  Odpowiedz
 • hiszpan(2016-04-25 11:56) Zgłoś naruszenie 44

  Wszyscy firmy pozamykają i bedzie problem z utrzymaniem dobrej zmiany. Powinni dac paragraf prowadzenie firmy jest karalne, Juz chca wprowadzic konifisakate rozszezona. Prowadza firme w UK i jest zupełnie inaczej niz w polandii, bez stresu. Maksmylna kare otrzymałem 100GBP, a ogolnie to luz totalny.

  Odpowiedz
 • ex skarbowiec(2016-04-25 14:55) Zgłoś naruszenie 13

  Nie czytaliście całości tego tekstu ... Krajowa Administracja Skarbowa to nic innego jak skonsolidowanie w jedną instytucję wszystkich organów celnych i skarbowych (Urzędy Skarbowe, Izby Skarbowe, Urząd Kontr. Skarbowej, Urzędy Celne i Izby Celne). A więc OGRANICZENIE administracji, co ma zapewnić lepszą niż dotychczs współpracę i sprawnosc działania tych organów (bardziej skuteczny bat na wyłudzaczy podatków i różnej maści kombinatorów). Ta instytucja tworzona jest już od prawie 10 lat (z większą przerwą podczas rządów koalicji PO/PSL) i zbliżona będzie do schematu działania podobnych instytucji w niektórych innych państwach UE

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ex-skarbowiec(2016-04-25 14:43) Zgłoś naruszenie 14

  Nie czytaliście całości tego tekstu ... Krajowa Administracja Skarbowa to nic innego jak skonsolidowanie w jedną instytucję wszystkich organów celnych i skarbowych (Urzędy Skarbowe, Izby Skarbowe, Urząd Kontr. Skarbowej, Urzędy Celne i Izby Celne). A więc OGRANICZENIE administracji, co ma zapewnić lepszą niż dotychczs współpracę i skuteczność działania tych organów (bardziej sprawny bat na wyłudzaczy podatków i różnej maści kombinatorów). Ta instytucja tworzona jest już od prawie 10 lat (z większą przerwą podczas rządów koalicji PO/PSL) i zbliżona będzie do schematu działania podobnych instytucji w niektórych innych państwach UE)

  Odpowiedz
 • jeny(2016-05-26 20:30) Zgłoś naruszenie 00

  Będzie jeden wielki chaos a nie większa ściągalność. Nie można być specjalistą od wszystkiego bo jest się wtedy od niczego. W dodatku KAS wchodzi w życie w trakcie akcji zeznań za 2016 - gratulacje.

  Odpowiedz
 • aa(2016-06-02 16:24) Zgłoś naruszenie 00

  Rząd porywa się z motyką na Księżyc. Grupka brydżystów chce stworzyć kolosa na glinianych nogach. Należałoby postawić pytanie po co to wszystko? Odpowiedzi są proste, a po to aby można było zakotwiczyć " samych swoich" no i oczywiście otrzymać odpowiednie nagrody ... wysokie nagrody za wdrożenie nowych regulacji. Nikt z decydentów nie liczy się z kosztami. Najpierw wprowadzą zmiany w administracji podatkowej i Służbie Celnej na wzór węgierski, a w kolejnym kroku podniosą VAT na wzór węgierski, czy Polak to wytrzyma.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane