Komisja Europejska powinna opracować „białą listę” nieszkodliwych schematów podatkowych, których nie trzeba byłoby raportować fiskusowi – zaapelowała Europejska Federacja Doradców Podatkowych.
Ma to związek z zaplanowanym na 2024 r. przez Brukselę kompleksowym audytem skutków wprowadzenia unijnej dyrektywy 2018/822 (zwanej dyrektywą DAC6).
Przypomnijmy, że obowiązuje ona od 25 czerwca 2018 r. i jest stosowana przez kraje członkowskie od lipca 2020 r. (w Polsce już od 1 stycznia 2019 r.). Wprowadziła ona obowiązek informowania fiskusa o transgranicznych schematach podatkowych, odpowiednio przez ich promotorów (głównie doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych, specjalistów z banków inwestycyjnych), korzystających (podatników) i wspomagających (np. księgowych).
W Polsce obowiązek ten dotyczy również krajowych schematów podatkowych.
Przepisy w obecnym kształcie budzą krytykę. Jej przedmiotem są m.in. niejasne definicje, które skutkują tym, że wbrew intencji KE zgłaszane są fiskusowi nawet zupełnie nieszkodliwe transakcje biznesowe, a wypełnianie obowiązków w tym zakresie wiąże się z nieproporcjonalną – zdaniem doradców – biurokracją.
Europejska Federacja Doradców Podatkowych (ang. European Tax Adviser Federation – ETAF) liczy więc na to, że audyt pomoże ustalić, jakiego rodzaju schematy podatkowe były najczęściej zgłaszane w poszczególnych krajach, jaki był rodzaj zgłaszanych nadużyć podatkowych i na jaką kwotę one opiewały.
ETAF przypomina, że w marcu 2022 r. nawet podkomisja ds. podatkowych Parlamentu Europejskiego przyznała, iż DAC6 nie pozwoliła osiągnąć zakładanych celów. ©℗