Gmina nie pobiera zaliczek na PIT od nagród przekazanych nieletnim sportowcom, natomiast musi sporządzić PIT-11 – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Dodał, że informację tę wystawia się na imię i nazwisko dziecka, a nie jego rodziców.

Spytała o to gmina, która przyznała nagrody zawodnikom (niepełnoletnim dzieciom) za wyniki sportowe oraz trenerom za osiągnięcia w działalności sportowej. Chciała się upewnić, że w tym wypadku nie musi pobierać zaliczek na podatek dochodowy, bo nagrody stanowią przychód z tzw. innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten zawiera szeroki katalog innych przychodów, wymieniono w nim m.in. różnego rodzaju nagrody – argumentowała gmina.

Uważała, że powinna jedynie wystawić i przekazać informację PIT-11, z tym że – jak dodała – skoro dzieci są niepełnoletnie, to druk ten należy wystawić na ich rodziców.

Dyrektor KIS zgodził się z nią tylko częściowo. Potwierdził, że przyznane przez gminę nagrody są przychodem z innych źródeł, od których nie pobiera się zaliczek na PIT. Stwierdził natomiast, że PIT-11 należy wystawić na imię i nazwisko dziecka, nawet gdy jest ono niepełnoletnie, a nie na rodziców.

– Podatek dochodowy jest podatkiem osobistym, co oznacza, że podatnikiem jest każda osoba fizyczna osiągająca dochód, w tym małoletnie dzieci – wyjaśnił organ.

Zarazem jednak dodał, że rodzice jako przedstawiciele ustawowi są zobowiązani do wykonania obowiązków podatkowych w imieniu małoletniego z powodu braku jego pełnej zdolności do czynności prawnych. Innymi słowy, rodzice muszą złożyć odrębne zeznanie na imię i nazwisko dziecka, które w imieniu dziecka wypełniają i podpisują – wyjaśnił dyrektor KIS.

Dodał, że nie ma tu zastosowania zasada z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którą niektóre dochody małoletnich dzieci dolicza się do dochodów rodziców. ©℗