Jeżeli wartość hipoteki, przypadająca na otrzymany w darowiźnie udział w mieszkaniu, przekroczy wartość tego udziału, to podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn wyniesie 0 zł – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła kobieta, która wraz z partnerem kupiła mieszkanie, częściowo z ich środków własnych, ale w większości za zaciągnięty wspólnie kredyt. Jej udział w nieruchomości wynosi 1/10, a jego 9/10. Teraz mężczyzna ma przekazać kobiecie w darowiźnie cały swój udział w nieruchomości. Tłumaczyła ona, że nie dojdzie do przejęcia przez nią długów – umowa o kredyt hipoteczny pozostanie w niezmienionej postaci. Ciężarem w postaci hipoteki będzie natomiast obarczona sama nieruchomość.

Kobieta chciała się upewnić, że ponieważ wartość hipoteki przypadająca na otrzymaną część mieszkania będzie przewyższać jej wartość, to w związku z tym nie będzie ona musiała płacić podatku od spadków i darowizn.

Potwierdził to dyrektor KIS. Wyjaśnił, że darowizna udziału w mieszkaniu podlega opodatkowaniu, ale przy wyliczaniu podstawy naliczania daniny należy zastosować art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ten natomiast pozwala od wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrącić długi i ciężary.

Organ przyznał, że wprawdzie ustawodawca nie podaje definicji długów i ciężarów, ale w art. 7 ust. 2 i 3 rozszerza to pojęcie, przykładowo je wyliczając.

– Oznacza to, iż długi i ciężary w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowią katalog otwarty – podkreślił dyrektor KIS. Wyjaśnił, że pojęcie długów w rozumieniu tego artykułu obejmuje wszelkie pieniężne roszczenia cywilnoprawne związane z przedmiotem nabycia. Natomiast ciężarem jest inne niż dług obciążenie nabytej rzeczy lub prawa, które w chwili nabycia zmniejsza jego wartość rynkową, np. hipoteka.

Zatem, jak wskazał organ, wartość 9/10 części mieszkania, nabyta w drodze darowizny, powinna być pomniejszona o 9/10 kwoty hipoteki. Natomiast ponieważ w tym przypadku wartość hipoteki jest wyższa, to podstawa opodatkowania wynosi 0 zł – potwierdził dyrektor KIS. ©℗