statystyki

Strata zakładu budżetowego nie do odliczenia

autor: Mariusz Szulc04.04.2016, 07:59; Aktualizacja: 04.04.2016, 10:12
pieniądze

Pytanie zadała spółka, która powstała w 2013 r. z przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego.źródło: ShutterStock

Spółka miejska powstała jako następca prawny jednostki samorządowej nie pomniejszy swojego dochodu o ujemny wynik finansowy poprzedniczki – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Podtrzymał w ten sposób stanowisko zawarte w interpretacji z 14 sierpnia 2015 r., nr IBPB-1-2/4510-119/15/AnK (DGP nr 163/2015).

Pytanie zadała spółka, która powstała w 2013 r. z przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego. Jedynym jej udziałowcem była gmina miejska. Nowy podmiot przejął wszelkie prawa i obowiązki starego. Jeszcze przed zakończeniem działalności zakład złożył zeznanie za 2013 r. (CIT-8), w którym wykazał stratę.

Spółka sądziła, że będzie ją mogła rozliczać przez następne pięć lat podatkowych. Uważała, że zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 4 i pkt 5 ustawy o CIT takiego prawa nie mają tylko przekształcani przedsiębiorcy, którzy zmienili swoją formę prawną oraz przedsiębiorstwa państwowe przejmowane lub nabywane na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji. Samorządowy zakład budżetowy nie jest jednak ani jednym, ani drugim – argumentowała spółka. Wskazywała, że zakład to nie przedsiębiorca, bo nie ma osobowości i zdolności prawnej, ani nie wykonuje działalności gospodarczej we własnym imieniu.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane