Ministerstwo Finansów opublikowało w biuletynie informacji publicznej nowe wzory elektronicznych informacji o cenach transferowych za 2022 r. Jeden dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P), a drugi – od osób prawnych (TPR-C). Są to wersje nr 5.

Jednak informację TPR będzie można przesłać z wykorzystaniem zmienionych wzorów przez bramkę e-Deklaracje dopiero od 13 października 2023 r.

Przypomnijmy, że na złożenie druku TPR za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2021 r. (czyli za 2022 r., gdy rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym) podatnicy mają czas do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych jest czas do końca 10. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Ministerstwo Finansów musiało wydać nowe wzory TPR (w wersji nr 5) w związku ze zmianami, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r. Zlikwidowano wówczas obowiązek składania urzędom skarbowym odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. Oświadczenie miało być integralnym elementem informacji o cenach transferowych.

Jednak dotychczas stosowane formularze TPR-C i TPR-P w wersji nr 4 nie zawierały takiego oświadczenia. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów oświadczenia za 2022 r. (i inne lata rozpoczynające się po 31 grudnia 2021 r.) można było złożyć z wykorzystaniem formularzy w wariancie nr 4, w sekcji F „Dodatkowe informacje”. Pisaliśmy o tym w artykule „Ceny transferowe. MF wyjaśnia, co z oświadczeniem” (DGP nr 90/2023).

Teraz trzeba już korzystać z nowych druków. W TPR-P i TPR-C w wersji nr 5 pojawiło się miejsce na oświadczenie o tym, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

To jednak niejedyna modyfikacja w tych formularzach. Z komunikatu MF wynika, że inne dotyczą m.in.:

  • zmiany organu, do którego składana jest informacja TPR (z szefa Krajowej Administracji Skarbowej na naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika),
  • wyodrębnienia wskaźników dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców w sekcji dotyczącej ogólnych informacji finansowych podmiotu,
  • rozróżnienia transakcji na transakcje kontrolowane i inne niż kontrolowane,
  • wprowadzenia nowych transakcji zwolnionych z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.©℗