Uchwalona przez gminę dodatkowa opłata za odbiór opon i odpadów budowlano -rozbiórkowych ponad określony limit nie podlega opodatkowaniu VAT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytała o to gmina, która utworzyła punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Są w nim przyjmowane od mieszkańców m.in.: segregowane odpady komunalne, odpady niebezpieczne, przeterminowane leki i chemikalia, meble, zużyty sprzęt elektroniczny, opony, odpady budowlano-remontowe.
Gmina wyjaśniła, że odpady budowlano-remontowe i opony są przyjmowane w PSZOK w ramach podstawowej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (tzw. opłaty za śmieci) tylko do limitu określonego uchwałą rady gminy. Dla odpadów poza ten limit zostały wprowadzone dodatkowe opłaty, naliczane na podstawie uchwały rady gminy. Opłaty te stanowią uzupełnienie usługi podstawowej finansowanej z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Gmina chciała się upewnić, że od tej dodatkowej opłaty nie musi naliczać VAT. Tłumaczyła, że działania związane z utrzymaniem czystości i porządku należą do jej zadań własnych zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.).
Wskazała także na ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1469 ze zm.). Zobowiązuje ona gminy do zorganizowania odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców.
Stanowisko gminy potwierdził dyrektor KIS. Wyjaśnił, że skoro gmina pobiera od właścicieli nieruchomości dodatkowe opłaty za usługi ustalone na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to w tym zakresie działa jako organ władzy publicznej. Takie opłaty są więc wyłączone z VAT, podobnie jak za usługę w ramach limitu.©℗
Więcej tekstów w Wydaniu Specjalnym Dziennika Gazety Prawnej https://www.gazetaprawna.pl/wybory
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 2 października 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.669.2023.1.MG