Zwyciężyli, bo osiągnęli najwyższe wyniki. Liderzy to: PwC, Grupa Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, BDO oraz HLB M2 Audyt. Za najskuteczniejszą firmę w sporach podatkowych uznaliśmy EY, a w projektach podatkowych – Crido Taxand. Wytypowaliśmy również topowych doradców w ośmiu kategoriach indywidualnych.
OD LEWEJ: Jan Wacławek, Jean Rossi, Ewa Szurmińska-Jaworska, Piotr Wiewiórka, Marcin, Chomiuk, Mariusz Ignatowicz, Tomasz Barańczyk (z przodu, partner zarządzający działem podatkowo-prawnym PwC), Rafał Dróbka, Tomasz Kassel, Sławomir Krempa, Katarzyna Czarnecka, Bartosz Jasiołek / Dziennik Gazeta Prawna
Doradca jak generał
Ten medal ma zawsze dwie strony: z jednej – stała zmiana, z drugiej – uwaga, czujność, gotowość na zmiany. Ta pierwsza oddaje działania ustawodawcy w sferze podatkowej, ta druga postawę doradców podatkowych. W 2015 r. ustawodawca zachowywał się jak zwykle, czyli pracował nad różnymi strategiami i planami podatkowymi. Nie inaczej postępował w poprzednich latach, tyle że różnie stawiał (i będzie stawiał) akcenty. Akurat ubiegły rok upłynął pod hasłem przygotowywania założeń do nowej ordynacji podatkowej, szukania sposobów na zamknięcie luki w VAT (która według szacunków sięga nawet 50 mld zł rocznie) i luki w CIT (również szacunkowo to kwota ok. 50 mld zł), przygotowywania nowych podatków (bankowy już jest, handlowy – jeszcze w powijakach, ale ma być). A debatę publiczną zdominował temat uszczelniania systemu. Optymalizacje podatkowe zostały postawione w niekorzystnym świetle jako sposób na wyprowadzanie pieniędzy z systemu (albo unikanie ich wprowadzania). W efekcie doradcy podatkowi – jak zawsze – musieli, muszą i będą musieli wykazać się uwagą i czujnością, aby nie być zaskoczeni wprowadzanymi przez ustawodawcę rozwiązaniami prawnymi i zareagować odpowiednimi radami dla klientów.
Choć doradztwo podatkowe jest wciąż bardzo dochodowym biznesem i ma trend wzrostowy w tym zakresie, to jednocześnie staje się coraz bardziej wymagające i trudne. Pokazuje to również nasz jubileuszowy X Ranking Firm i Doradców Podatkowych. Tu znaleźli swoje miejsce najlepsi z najlepszych. Tacy, którzy świadomie lub nie postępują według rad jednego z największych starożytnych myślicieli Sun Tsu. W „Sztuce wojny” napisał on, że „generał zmienia swe działania i modyfikuje swe plany, aby inni nie mogli się ich domyślić. Zmienia swoją postawę i porusza się okrężnymi drogami, aby inni nie mogli przewidywać jego ruchów”. Nie inaczej musi działać doradca podatkowy, pamiętając o tym, że powinien znać otoczenie i sytuację. Oczywiście, jeżeli jego celem jest stabilna i niezagrożona pozycja na rynku.
Laureaci X Rankingu Firm i Doradców Podatkowych 2015

KATEGORIA WIELKA CZWÓRKA: PwC

KATEGORIA DUŻE FIRMY: Grupa Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

KATEGORIA ŚREDNIE FIRMY: BDO

KATEGORIA MAŁE FIRMY: HLB M2 Audyt

OD LEWEJ: Jerzy Bielawny, Renata Janiec-Modzelewska, prof. Witold Modzelewski / Dziennik Gazeta Prawna
OD LEWEJ: Łukasz Owczarczyk, Izabela Klimowicz, Karol Szelągowski (z przodu), Wojciech Studnicki (z tyłu), Ewelina Leszczyńska (z tyłu), Konrad Gawdzik (z przodu), Wojciech Studnicki (z tyłu), Tomasz Ciechanowski (z tyłu), Joanna Pasymowska (z przodu), Agnieszka Gątowska (z tyłu), Rafał Kowalski (z przodu), Paulina Bąk / Dziennik Gazeta Prawna
OD LEWEJ: Robert Nowakowski, Ewelina Nowakowska / Dziennik Gazeta Prawna