statystyki

Poradnia podatkowa z 25 marca 2016 r.

autor: _25.03.2016, 07:20; Aktualizacja: 25.03.2016, 07:50
Kasa fiskalna Elzab K10

Ulga przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z realizacją powstającego po raz pierwszy u podatnika obowiązku ewidencjonowaniaźródło: Materiały Prasowe

  • Czy podatnik może skorzystać z ulgi na zakup kasy, jeżeli przez długie lata wykonywał usługi nieobjęte obowiązkiem takiego ewidencjonowania?
  • Jak traktować zakup kolejnych kas w sytuacji rozszerzenia zakresu prowadzonej już działalności?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego. Począwszy od 2007 r. aż do listopada 2015 r., świadczył usługi doradztwa wyłącznie na rzecz podmiotów będących zarejestrowanymi podatnikami VAT. Wystawiał więc faktury VAT. W listopadzie 2015 r. przyjął – po raz pierwszy od daty rozpoczęcia działalności – zlecenie od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, niebędącej podatnikiem VAT. W związku z tym, jak również ze względu na możliwe ewentualne zlecenia od innych osób niebędących podatnikami VAT, doradca kupił i zainstalował kasę rejestrującą.

Nigdy wcześniej nie miał takiego obowiązku. Dopełnił wszystkich warunków skorzystania z ulgi wynikających z par. 2 rozporządzenia z 27 grudnia 2010 r. Czy w takiej sytuacji może odliczyć od podatku należnego 90 proc. jej ceny netto (nie więcej jednak niż 700 zł)?

Tak. Ulga przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z realizacją powstającego po raz pierwszy u podatnika obowiązku ewidencjonowania, a w tym wypadku warunek ten jest spełniony. Jeśli zatem doradca, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu, złożył pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania, a sama kasa spełnia funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT oraz kryteria i warunki techniczne, którym urządzenia te muszą odpowiadać, to nie ma przeszkód do skorzystania z odliczenia. Potwierdza to również interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 stycznia 2016 r. (nr IPPP2/4512-1085/15-2/JO).

Jeżeli podatnik zamierza stosować tylko jedną kasę rejestrującą, to może ją zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji. Warunkiem jest tylko, żeby złożył to zgłoszenie przed terminem obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane