W piątek, 15 września 2023 r., ruszył tzw. hub paragonowy, ale zanim rozwiązanie to się upowszechni, może minąć nawet kilka lat.

Więksi przedsiębiorcy przygotowują własne aplikacje i będą wystawiać e-paragony poza ministerialnym systemem.

Przypomnijmy, że korzystanie z ministerialnego hubu i wydawanie e-paragonów są dobrowolne. Ministerstwo Finansów ma jednak nadzieję, że rozwiązanie to zyska na popularności w perspektywie dwóch–trzech lat.

Co się zmieniło

Wprawdzie od dłuższego już czasu są dostępne na rynku kasy z funkcją e-paragonów (wymaga tego rozporządzenie z 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących; Dz.U. poz. 1759), ale wystawianie e-paragonów nadal nie jest powszechne. Dotychczas brakowało rozwiązań, które umożliwiałyby wydawanie klientom takich e-paragonów (w odpowiednim formacie).

Pojawiły się co prawda pewne rozwiązania komercyjne (skorzystało z nich już kilkaset firm), ale są one odpłatne.

Na rozpowszechnienie e-paragonów ma natomiast wpłynąć bezpłatne rozwiązanie, które udostępniło właśnie MF, czyli tzw. hub paragonowy i aplikacja na smartfony e-Paragony.

Dzięki temu sprzedawca będzie mógł zeskanować czytnikiem kod kreskowy w aplikacji klienta, a kasa rejestrująca działająca online wyśle paragon do systemu dystrybucji (tzw. hubu). Klient w ciągu kilku sekund będzie mógł pobrać swój paragon, korzystając w tym celu np. z udostępnionej przez resort aplikacji e-Paragony lub komercyjnej.

MF poinformowało redakcję DGP, że co najmniej dwie firmy przygotowały już aplikacje umożliwiające pobieranie e-paragonów z ministerialnego hubu.

Aby jednak system zadziałał, sprzedawcy muszą uaktualnić funkcjonalność posiadanych już przez siebie kas albo kupić nowe, z odpowiednią funkcją. Obecnie funkcjonujące na rynku, nawet te z funkcją e-paragonu, nie są kompatybilne z ministerialnym hubem.

Za kilka lat

Jak szybko się to stanie? Ministerstwo Finansów przyznaje, że będzie to zależało od tempa wprowadzania nowych kas fiskalnych na rynek.

– Według naszej wiedzy co najmniej dwóch producentów kas dostosowuje kasy rejestrujące do wystawiania klientom paragonów w postaci elektronicznej – stwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Jeden z tych producentów potwierdził nam, że nowe kasy niebawem pojawią się w sprzedaży.

– Pierwsze urządzenia z tą funkcjonalnością trafią na rynek w październiku bieżącego roku – mówi Piotr Chronowski, dyrektor ds. szkoleń i wsparcia technicznego urządzeń fiskalnych w firmie Novitus.

Dodaje, że do końca I kw. 2024 r. firma chce przeprowadzić rehomomologację pozostałych urządzeń fiskalnych, aby mogły one współpracować z hubem paragonowym MF.

Rozwiązanie jest bezpieczne

Resort podkreśla, że upowszechnienie e-paragonów nie tylko będzie korzystne ze względów ekologicznych, lecz także będzie się opłacać samym klientom. Ministerialna aplikacja pozwala bowiem na bezpieczne gromadzenie e-paragonów na własnym smartfonie, łatwiejsze ich archiwizowanie, np. dla celów dokumentacyjnych oraz gwarancyjnych. Pozwala też na analizę wydatków, co może być pomocne w zarządzaniu budżetem domowym.

MF zapewnia, że aplikacja e-Paragony gwarantuje anonimowość, ponieważ klient otrzymuje swój unikatowy, 15-cyfrowy identyfikator (KID). Dzięki niemu e-paragon może zostać przesłany do aplikacji w telefonie. By uzyskać identyfikator, nie trzeba będzie podawać żadnych danych, nawet numeru telefonu.

Raczej dla mniejszych

– Oferowane przez MF rozwiązanie jest skierowane głównie do małych i średnich podatników, którzy nie mają wystarczających zasobów, aby wprowadzić własne rozwiązania – uważa Piotr Ślęzak, dyrektor ds. projektów zagranicznych Posnet.

Dodaje, że na implementację własnych systemów e-paragonowych decydują się więksi przedsiębiorcy, głównie sieci handlowe oraz branża e-commerce. Oferują już oni swoim klientom aplikacje, w których można się zapoznać z dokonanymi zakupami. Dodanie e-paragonu jest tylko uzupełnieniem funkcjonalności aplikacji. Przedsiębiorcy mogą przy tym wykorzystać już posiadane kasy fiskalne umożliwiające wystawianie e-paragonów, bez wprowadzania aktualizacji.

– Stąd konkluzja, że dla takich klientów uruchomienie hubu MF niczego nie zmienia – twierdzi Piotr Ślęzak.©℗

1 019 121 tyle obecnie jest zafiskalizowanych kas online, w tym 33 426 kas wirtualnych

1 546 786 tyle obecnie jest zafiskalizowanych kas starego typu