Nawet gdy klient – osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej – nie zażąda faktury, sprzedaż można udokumentować takim dokumentem. W dalszym ciągu jednak podatnik ma obowiązek zaewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej i dołączyć oryginał paragonu fiskalnego do kopii faktury – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o mężczyznę, który zajmuje się produkcją mebli oraz sprzedażą towarów. Część z nich sprzedaje w swoim sklepie osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Sprzedaż tę ewidencjonuje za pomocą kas rejestrujących, a nabywcom wydawany jest paragon z kasy rejestrującej lub faktura. Mężczyzna zamierza wprowadzić zmiany. Po rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej nabywca otrzyma fakturę, a paragon fiskalny z jednym egzemplarzem faktury pozostanie w dokumentacji.

Wnioskujący miał wątpliwości, czy postąpi prawidłowo, gdy klientowi – osobie fizycznej – wyda fakturę zamiast paragonu.

Dyrektor KIS potwierdził to stanowisko (interpretacja z 29 sierpnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.420.2023. 1.JG). Zasadą jest – jak wyjaśnił – że sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, dokumentuje się paragonem fiskalnym. Obowiązek wystawienia faktury istnieje wówczas, gdy nabywca wystąpi z takim żądaniem w odpowiednim terminie (trzech miesięcy), na co wskazuje art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.

Jednak – w ocenie dyrektora KIS – przepisy nie zabraniają udokumentowania sprzedaży fakturą, nawet gdy klient tego nie żąda. Wystawienie faktury VAT nie zwalnia natomiast z obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej.©℗