Jeżeli wydatki nie zostały pokryte z dotacji oświatowej – o czym przesądziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w wydanej decyzji – a podatnik nie uwzględnił ich wcześniej w kosztach, to korekty za wcześniejsze lata nie trzeba składać. Koszt podatkowy należy rozpoznać na bieżąco, w dacie otrzymania decyzji – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Chodziło o kobietę, która na podstawie wpisu do ewidencji niepublicznych placówek oświatowych prowadziła trzy placówki: niepubliczne przedszkole i dwie niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Ponadto prowadziła działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Placówki oświatowe były finansowane z opłat ponoszonych przez rodziców oraz z dotacji oświatowych przekazywanych przez gminę. Poza ewidencją podatkową kobieta w 2017 r. sporządzała również dodatkową ewidencję dotyczącą rozliczenia dotacji oświatowych otrzymywanych przez każdą z placówek oświatowych.
Opłaty wnoszone przez rodziców za usługi oświatowe, wydatki, które nie zostały pokryte z dotacji oświatowej oraz wszystkie dochody i wydatki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu były wykazywane w KPiR (księdze przychodów i rozchodów).
Decyzją z 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uchyliło decyzję prezydenta i orzekło, że część wydatków, które w 2017 r. zostały uznane za pokryte z dotacji oświatowych, powinna być sfinansowana z innych źródeł, np. z opłat wnoszonych przez rodziców. Wyliczenia wydatków uiszczonych z dotacji oświatowych SKO dokonało na podstawie stosunku proporcji dzieci niepełnosprawnych i pełnosprawnych, a także absencji wychowanków w poszczególnych dniach roboczych. Na tej podstawie kobieta zamierza złożyć korektę rozliczenia za 2017 r. i uwzględnić część wydatków, które zostały wymienione w decyzji SKO, a których nie uwzględniła w kosztach podatkowych. Chodzi o niektóre wydatki na wyżywienie dzieci w formie cateringu, pokrycie wynagrodzeń pracowników placówek oświatowych, na zajęcia dodatkowe i teatrzyki dla dzieci oraz część kosztów wynajmu pomieszczeń, w których była prowadzona działalność placówek oświatowych. Kobieta liczyła na to, że jeszcze do końca 2023 r. – zanim nastąpi upływ terminu przedawnienia – takiej korekty może dokonać.
Z jej stanowiskiem nie zgodził się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja z 10 sierpnia 2023 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.492.2023.1.KP). Wyjaśnił, że część wydatków pokrytych w 2017 r. z dotacji, w związku z decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego, została uznana za wydatki pokryte z innych źródeł. Fakt ten nie był możliwy do przewidzenia na etapie zawierania umowy o dofinansowanie. Kobieta zatem powinna dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów na bieżąco – w dacie, w której otrzymała decyzję, czyli w 2022 r.
Korekta kosztu podatkowego – w ocenie dyrektora KIS – nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, dlatego zastosowanie znajdzie art. 22 ust. 7c ustawy o PIT. Polega ona na zmniejszeniu lub zwiększeniu kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty – uznał dyrektor KIS. ©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 10 sierpnia 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-2.4011.492.2023.1.KP