Takiego prawa nie ma więc podatnik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności w związku ze złym stanem narządu ruchu, a opłacił wykonanie protezy zębów.
Podatnik przekonywał we wniosku o interpretację, że jego celem było przywrócenie możliwości dokładnego żucia pokarmu, a więc poprawa funkcjonowania całego organizmu. Uważał, że może w związku z tym odliczyć poniesione wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Przywołał art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT, zgodnie z którym osoba niepełnosprawna może pomniejszyć swój przychód o wydatki poniesione na zakup indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Jego zdaniem protezy zębów spełniają tę definicję.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był innego zdania. Wyjaśnił, że z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT wynika, iż musi istnieć ścisły związek pomiędzy rodzajem nabytego indywidualnego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności. Proteza zębów nie jest związana ze schorzeniem, które stało się przyczyną wydania orzeczenia o niepełnosprawności podatnika, a więc wydatki na ten cel nie mogą zostać odliczone od przychodu – podsumował dyrektor KIS. ©℗
Podstawa prawna
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 18 sierpnia 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.584.2023.1.BM