Spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) wynajmuje nieruchomość od osoby fizycznej, która jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wynajmujący jest czynnym podatnikiem VAT i z tytułu wynajmu wystawia faktury ze stawką 23 proc. Wynajmujący złożył spółce oświadczenie, że nieruchomość mająca być przedmiotem najmu jest jego majątkiem prywatnym, niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wynajmujący z tytułu wynajmu użytkuje przychody najmu prywatnego, które rozlicza ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jednak w VAT także od przychodów z najmu prywatnego występuje w roli czynnego podatnika. Wynajmujący figuruje na białej liście podatników VAT, ale w związku z tym, że przedmiotem najmu jest nieruchomość, która stanowi jego majątek prywatny, zamierza wskazać do płatności czynszu rachunek prywatny niewidoczny na białej liście. Umowa najmu została zawarta na okres roczny, a łączna kwota czynszu najmu przekroczy 15 000 zł. Czy spółka może ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatki z tytułu czynszu za najem nieruchomości, płatnego na rachunek prywatny wynajmującego?

Stosownie do art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 prawa przedsiębiorców została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.

Zgodnie z art. 19 prawa przedsiębiorców dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Skoro nabywana usługa najmu nieruchomości stanowi dla wynajmującego najem prywatny, tj. dokonywany poza działalnością gospodarczą, to nie dojdzie do przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą wynajmującego, o których mowa w art. 19 prawa przedsiębiorców. Z tego względu czynsz zapłacony na rachunek wynajmującego niewidniejący w wykazie, o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT, spółka może ująć w kosztach uzyskania przychodu (mimo że wynajmujący jest podatnikiem VAT czynnym i najem dokumentuję fakturą). Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 maja 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.223.2023.1.JG; z 26 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.214.2023.1.MF). ©℗