statystyki

Bank może uwzględnić jedynie część odpisów

autor: Łukasz Zalewski07.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:56
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Bank przejmujący powinien skorygować zeznania podatkowe banku przejmowanegoźródło: ShutterStock

Następca prawny nie ma automatycznie prawa do zaliczenia do kosztów podatkowych wierzytelności niezaliczonych do kosztów przez podmiot przejmowany – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła połączenia dwóch banków, które stosowały międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR). Przejmowany posiadał w swoim portfelu wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek. Część z nich uznawał za wątpliwe lub stracone. Zgodnie z wymogami MSR utworzył na nie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości wierzytelności. W związku z tym bankowi przejmowanemu przysługiwało prawo do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, ten jednak nie skorzystał z tej możliwości. Chciał więc to zrobić bank przejmujący, który wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki przejmowanego.

Co więcej, spodziewał się, że po przejęciu ziszczą się przesłanki określone w art. 16 ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, a więc zostanie uprawdopodobniona nieściągalność spornych wierzytelności. Bank twierdził zatem, że po połączeniu będzie mógł ująć w swoich kosztach uzyskania przychodów odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości wierzytelności.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane