statystyki

Bank może uwzględnić jedynie część odpisów

autor: Łukasz Zalewski07.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:56
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Bank przejmujący powinien skorygować zeznania podatkowe banku przejmowanegoźródło: ShutterStock

Następca prawny nie ma automatycznie prawa do zaliczenia do kosztów podatkowych wierzytelności niezaliczonych do kosztów przez podmiot przejmowany – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła połączenia dwóch banków, które stosowały międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR). Przejmowany posiadał w swoim portfelu wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek. Część z nich uznawał za wątpliwe lub stracone. Zgodnie z wymogami MSR utworzył na nie odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości wierzytelności. W związku z tym bankowi przejmowanemu przysługiwało prawo do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów, ten jednak nie skorzystał z tej możliwości. Chciał więc to zrobić bank przejmujący, który wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki przejmowanego.

Co więcej, spodziewał się, że po przejęciu ziszczą się przesłanki określone w art. 16 ust. 2 pkt 2a ustawy o CIT, a więc zostanie uprawdopodobniona nieściągalność spornych wierzytelności. Bank twierdził zatem, że po połączeniu będzie mógł ująć w swoich kosztach uzyskania przychodów odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości wierzytelności.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane