W drugim półroczu rząd zdecyduje czy obniżyć podstawową stawkę VAT - 23 procent. Podwyższono ją z 22 procent za poprzednich rządów.

W rozmowie z TVP Info, Polsatem i portalem 300Polityka premier Beata Szydło zapowiedziała, że obecna stawka na pewno nie zostanie podwyższona. O tym czy zostanie obniżona zdecyduje po pół roku. Będzie to zależało od tego czy zwiększą się wpływy z podatków, a rządowe ustawy okażą się skuteczne. Dodała, że sama byłaby za powrotem do stawki 22 procent VAT, jeśli budżet na to pozwoli.

Premier poinformowała też, że będzie chciała, aby kwota wolna od podatku była podwyższona od przyszłego roku, jednak raczej nie do 8 tysięcy od razu. Szefowa rządu mówiła, że w obecnej sytuacji budżetowej, rząd rozważa czy najpierw wprowadzić niższą kwotę dla ludzi o najniższych dochodach, czy też stopniowo, w dłuższym czasie dochodzić do kwoty 8 tysięcy.

Reklama

Uchwalenie zmian emerytalnych premier uzależnia od tempa prac Sejmu. Jak podkreśliła, rząd jest przygotowany na uchwalenie zmian obniżających wiek emerytalny w tym roku, aby obowiązywały od przyszłego. Nie wykluczyła, że w Sejmie pojawi się także inny projekt obok prezydenckiego, uwzględniający na przykład okres składkowy. Wszystko dlatego, że jakiekolwiek zmiany w projekcie prezydenckim może wprowadzić tylko prezydent. Dodała, że rząd popiera wprawdzie projekt Andrzeja Dudy, ale rozmawia też z Solidarnością.

Beata Szydło zapewniła też, że minister finansów Paweł Szałamacha cieszy się na razie jej pełnym zaufaniem. Nie wykluczyła też, że od przyszłego roku zostanie zlikwidowany Narodowy Fundusz Zdrowia.