statystyki

Podatek od nieruchomości: Za lokal nieoddany do użytku także należy zapłacić daninę

autor: Jakub Pawłowski16.02.2016, 07:12; Aktualizacja: 19.02.2016, 08:29

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą tylko w części budynku, i tak płaci podatek według najwyższej stawki od całej nieruchomości – orzekł NSA.

Chodziło o budynek, który nie był jeszcze w całości oddany do użytku, bo na piętrze wciąż trwały roboty budowlane. Gotowy był tylko parter i tę właśnie część właściciel wydzierżawił spółce, która prowadziła tam działalność gospodarczą. Mimo że wykorzystywał w ten sposób tylko jedną kondygnację, prezydent miasta uznał, że podatek powinien być od całego budynku i to według najwyższej stawki.

Podatnik się z tym nie zgadzał. Argumentował, że organy nie mogą opodatkować części budynku, która nie została jeszcze oddana do użytku i „oficjalnie” nie istnieje. Skoro druga kondygnacja nie nadaje się do wykorzystania, to jak może nadawać się do prowadzenia działalności gospodarczej? – pytał.

Samorządowe kolegium odwoławcze uznało jednak, że liczyło się samo posiadanie budynku przez przedsiębiorcę (art. 1a ust.1 pkt. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Dla potrzeb ustalenia podatku nie ma znaczenia, czy w danej nieruchomości faktycznie jest prowadzona działalność gospodarcza. Nawet jeżeli właściciel, z powodu niewykończenia reszty budynku, zajmowałby tylko parter, to i tak musi płacić za całość, w tym i nieużytkowane piętra.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane