statystyki

Podatek od nieruchomości: Za lokal nieoddany do użytku także należy zapłacić daninę

autor: Jakub Pawłowski16.02.2016, 07:12; Aktualizacja: 19.02.2016, 08:29

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą tylko w części budynku, i tak płaci podatek według najwyższej stawki od całej nieruchomości – orzekł NSA.

Chodziło o budynek, który nie był jeszcze w całości oddany do użytku, bo na piętrze wciąż trwały roboty budowlane. Gotowy był tylko parter i tę właśnie część właściciel wydzierżawił spółce, która prowadziła tam działalność gospodarczą. Mimo że wykorzystywał w ten sposób tylko jedną kondygnację, prezydent miasta uznał, że podatek powinien być od całego budynku i to według najwyższej stawki.

Podatnik się z tym nie zgadzał. Argumentował, że organy nie mogą opodatkować części budynku, która nie została jeszcze oddana do użytku i „oficjalnie” nie istnieje. Skoro druga kondygnacja nie nadaje się do wykorzystania, to jak może nadawać się do prowadzenia działalności gospodarczej? – pytał.

Samorządowe kolegium odwoławcze uznało jednak, że liczyło się samo posiadanie budynku przez przedsiębiorcę (art. 1a ust.1 pkt. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Dla potrzeb ustalenia podatku nie ma znaczenia, czy w danej nieruchomości faktycznie jest prowadzona działalność gospodarcza. Nawet jeżeli właściciel, z powodu niewykończenia reszty budynku, zajmowałby tylko parter, to i tak musi płacić za całość, w tym i nieużytkowane piętra.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane