Wchodzi w życie ustawa wprowadzająca podatek bankowy. Banki, firmy ubezpieczeniowe, pożyczkowe i SKOKi będą płaciły rocznie 0,44 procent wartości aktywów. W przypadku banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych podatkiem obłożone są aktywa powyżej 4 miliardów złotych.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wyjaśnia, że sam podatek nie jest dużym obciążeniem, ale kumulacja różnych składek mocno uderza w banki. Wskazuje, że te instytucje składają się między innymi na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego wypłacane są pieniądze klientom upadających instytucji finansowych. Możliwe, że wkrótce wejdzie w życie ustawa o pomocy osobom spłacającym kredyty w walutach obcych, która również będzie się wiązała z kosztami instytucji finansowych.

Monika Kurtek wyjaśnia, że podatek bankowy jest jednym z ważnych źródeł finansowania tegorocznego budżetu. Ekspert wskazuje, że suma obciążeń spowodowała, że część instytucji finansowych podnosi opłaty dla klientów.