statystyki

Wyrok TK w sprawie ordynacji podatkowej: Co ma zasada zaufania do powiadamiania

autor: Wojciech Serafiński01.02.2016, 09:01; Aktualizacja: 08.02.2016, 18:31
Prawo

Tymczasem ocena sądów jest błędna, co potwierdza doktryna.źródło: ShutterStock

Na łamach GP podnoszono, że praktyka stosowania wyroku TK znacznie pogorszyła sytuację podatników w Polsce, gdyż sądy administracyjne wbrew doktrynie prawa podatkowego przyjęły, że wyrok TK jest orzeczeniem interpretacyjnym.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku o sygn. akt P30/11 z 17 lipca 2012 r. orzekł, że art. 70 par. 6 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) w zakresie, w jakim wywołuje skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z wszczęciem postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym to postępowaniu podatnik nie został poinformowany najpóźniej z upływem terminu wskazanego w art. 70 par. 1 ordynacji podatkowej, jest niezgodny z art. 2 konstytucji. Trybunał wyraźnie wskazał na potrzebę nowelizacji tego przepisu, co nastąpiło 15 października 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1149) poprzez dodanie art. 70c.

Na łamach GP podnoszono, że praktyka stosowania wyroku TK znacznie pogorszyła sytuację podatników w Polsce, gdyż sądy administracyjne wbrew doktrynie prawa podatkowego przyjęły, że wyrok TK jest orzeczeniem interpretacyjnym. I na tej podstawie nadal w sprawach opartych na art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji podatkowej wydają niekorzystne dla podatników rozstrzygnięcia. Mianowicie uznają, że każde zawiadomienie dokonane przed wprowadzeniem art. 70c także wypełnia warunek powiadamiania podatnika, o którym mówi wyrok trybunału. Znamienne jest to, że w żadnym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nie znajdziemy pogłębionej analizy rodzaju orzeczenia, jakie wydał w przedmiotowej sprawie TK. Ot, NSA stwierdził, że tak jest, i basta! I takich aksjomatów zawartych w orzeczeniach przybywa w zastraszającym tempie, a sądy także coraz częściej zwalniają się z obowiązku wyjaśnienia zapadłych rozstrzygnięć, co jest sprzeczne z elementarnymi zasadami państwa prawa i praworządności, o obowiązku szerzenia kultury prawnej nie wspominając.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane