statystyki

Wyrok TK w sprawie ordynacji podatkowej: Co ma zasada zaufania do powiadamiania

autor: Wojciech Serafiński01.02.2016, 09:01; Aktualizacja: 08.02.2016, 18:31
Prawo

Tymczasem ocena sądów jest błędna, co potwierdza doktryna.źródło: ShutterStock

Na łamach GP podnoszono, że praktyka stosowania wyroku TK znacznie pogorszyła sytuację podatników w Polsce, gdyż sądy administracyjne wbrew doktrynie prawa podatkowego przyjęły, że wyrok TK jest orzeczeniem interpretacyjnym.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku o sygn. akt P30/11 z 17 lipca 2012 r. orzekł, że art. 70 par. 6 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) w zakresie, w jakim wywołuje skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z wszczęciem postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym to postępowaniu podatnik nie został poinformowany najpóźniej z upływem terminu wskazanego w art. 70 par. 1 ordynacji podatkowej, jest niezgodny z art. 2 konstytucji. Trybunał wyraźnie wskazał na potrzebę nowelizacji tego przepisu, co nastąpiło 15 października 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1149) poprzez dodanie art. 70c.

Na łamach GP podnoszono, że praktyka stosowania wyroku TK znacznie pogorszyła sytuację podatników w Polsce, gdyż sądy administracyjne wbrew doktrynie prawa podatkowego przyjęły, że wyrok TK jest orzeczeniem interpretacyjnym. I na tej podstawie nadal w sprawach opartych na art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji podatkowej wydają niekorzystne dla podatników rozstrzygnięcia. Mianowicie uznają, że każde zawiadomienie dokonane przed wprowadzeniem art. 70c także wypełnia warunek powiadamiania podatnika, o którym mówi wyrok trybunału. Znamienne jest to, że w żadnym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nie znajdziemy pogłębionej analizy rodzaju orzeczenia, jakie wydał w przedmiotowej sprawie TK. Ot, NSA stwierdził, że tak jest, i basta! I takich aksjomatów zawartych w orzeczeniach przybywa w zastraszającym tempie, a sądy także coraz częściej zwalniają się z obowiązku wyjaśnienia zapadłych rozstrzygnięć, co jest sprzeczne z elementarnymi zasadami państwa prawa i praworządności, o obowiązku szerzenia kultury prawnej nie wspominając.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane