statystyki

Podatek od nieruchomości: Przy współwłasności każdy odpowiada za daninę

autor: Katarzyna Rosik22.12.2015, 17:00
Sąd potwierdził także, że podstawę wymiaru podatku od nieruchomości stanowią dane z ewidencji gruntów i budynków, a nie akt notarialny ani księga wieczysta.

Sąd potwierdził także, że podstawę wymiaru podatku od nieruchomości stanowią dane z ewidencji gruntów i budynków, a nie akt notarialny ani księga wieczysta.źródło: ShutterStock

Solidarna odpowiedzialność współwłaścicieli nieruchomości nie przesądza jednocześnie o wysokości ich udziałów – orzekł WSA w Warszawie.

Sąd potwierdził także, że podstawę wymiaru podatku od nieruchomości stanowią dane z ewidencji gruntów i budynków, a nie akt notarialny ani księga wieczysta.

Chodziło o podatniczkę, która była współwłaścicielką nieruchomości. Drugą współwłaścicielką była jej matka. Ich współudział nie był jednak równy. Z ewidencji gruntów i budynków wynikało, że powierzchnia nieruchomości wynosi około 1079 mkw. I tak też przyjął prezydent miasta w decyzji określającej wysokość podatku.

Podatniczka się z tym nie zgodziła. Twierdziła, że powierzchnia nieruchomości jest o 9 mkw. mniejsza, co wynika z aktu notarialnego. Podkreślała, że taka sama powierzchnia jest wymieniona w księdze wieczystej.

Nie zgodziła się także z ustaleniami co do solidarnej odpowiedzialności za podatek. Uważała, że skoro nie posiada 50 proc. udziałów w nieruchomości, to nie powinna w takiej samej mierze odpowiadać za zapłatę podatku co matka. Skoro jest właścicielem tylko około 200 mkw., to powinna płacić podatek od tej powierzchni.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane