statystyki

VAT: Premia za sukces to mniej dla budżetu

autor: Patrycja Dudek22.12.2015, 07:18; Aktualizacja: 22.12.2015, 18:13
Dyrektor IS w Łodzi zmienił swoje stanowisko w sprawie odliczania VAT na skutek wyroku łódzkiego WSA z 15 września 2015 r. (sygn. akt I SA/Łd 829/15).

Dyrektor IS w Łodzi zmienił swoje stanowisko w sprawie odliczania VAT na skutek wyroku łódzkiego WSA z 15 września 2015 r. (sygn. akt I SA/Łd 829/15).źródło: ShutterStock

Spółka, która wypłaca pełnomocnikowi dodatkowe wynagrodzenie za efekt, może odliczyć VAT – przyznał dyrektor łódzkiej Izby Skarbowej. Wcześniej NSA orzekł, że taki wydatek jest również kosztem uzyskania przychodów.

Dyrektor IS w Łodzi zmienił swoje stanowisko w sprawie odliczania VAT na skutek wyroku łódzkiego WSA z 15 września 2015 r. (sygn. akt I SA/Łd 829/15). To już drugi wyrok korzystny dla tej samej spółki – wcześniej NSA pozwolił jej zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym (wyrok z 28 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 865/13). Sąd orzekł wówczas, że mimo iż wydatek ten nie generuje przychodu, to zabezpiecza jego źródło.

Sprawa dotyczyła spółki, w której w wyniku kontroli stwierdzono nieprawidłowości w PIT. Firma dopłaciła wprawdzie podatek wraz z odsetkami, ale weszła w spór z fiskusem. W związku z tym zatrudniła radcę prawnego. Umówili się, że dostanie on wynagrodzenie podstawowe (niezależnie od efektu swojej pracy) oraz dodatkowe – za sukces. To drugie miało być obliczone procentowo od kwoty należności zwróconej przez urząd skarbowy.

Firma nie miała problemu z odliczeniem podatku naliczonego od wynagrodzenia podstawowego – fiskus nie kwestionował jej odliczenia w tym zakresie. Spór dotyczył wyłącznie premii za sukces, którą spółka zapłaciła pełnomocnikowi, gdy organ podatkowy umorzył postępowanie w sprawie i zwrócił jej podatek wraz z oprocentowaniem. Firma uważała, że także ten rodzaj wynagrodzenia ma związek z prowadzoną przez nią działalnością opodatkowaną.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że nie ma związku między premią dla pełnomocnika a obrotem spółki i dlatego nie zgodził się na odliczenie podatku naliczonego.


Pozostało jeszcze 20% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane