statystyki

Unikanie podatków coraz mniej modne

autor: Marek Chądzyński18.12.2015, 07:03; Aktualizacja: 18.12.2015, 10:53
podatki pieniądze

Luka w VAT sięgnie w tym roku rekordowego poziomu 53 mld zł, czyli ok. 3 proc. PKBźródło: ShutterStock

Fiskus mógłby wykorzystać narastające poczucie niesprawiedliwości wśród podatników, którzy rzetelnie się z nim rozliczają

Od 2007 r. spadek procentowy wpływów z polskiego CIT w porównaniu z PKB wyniósł aż 33 proc. Jest nawet większy niż w przypadku ubytku w VAT – alarmował w kwietniu MFW. To prawda, że podobną tendencję obserwujemy w innych krajach europejskich, lecz w Polsce problem jest wyjątkowo duży, może stanowić potencjalne ryzyko – przestrzegali autorzy raportu. Efektywność podatkowa w Polsce pogarsza się od czasu wybuchu kryzysu w 2008 r. Wtedy podatki dochodowe łącznie z VAT dawały ok. 16 pkt proc. PKB, rok później – 14 pkt, w 2013 r. było to już ledwie 13,1 pkt. A inne kraje Starego Kontynentu po pierwszym szoku zdołały się otrząsnąć i ich dochody podatkowe wróciły do stanu przedkryzysowego – zwracał uwagę MFW.

Luka w VAT sięgnie w tym roku rekordowego poziomu 53 mld zł, czyli ok. 3 proc. PKB – wyliczyła we wrześniu firma doradcza PwC. O tyle więcej powinno trafiać do budżetu przy obecnej koniunkturze gospodarczej. W CIT brakuje nam aż 42 mld zł – ocenił pod koniec września prof. Dominik Gajewski z SGH na zlecenie Komisji Europejskiej. To potężny ubytek, biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku łączne wpływy z tego podatku wyniosły poniżej 30 mld zł.

Nie da się wytłumaczyć problemów z podatkami gospodarczą dekoniunkturą. Gospodarka ma się nieźle, wyniki przedsiębiorstw są bardzo dobre, firmy siedzą na pieniądzach (na samych depozytach w bankach zgromadziły rekordowe 233 mld zł). Gorszych wyników podatkowych nie da się też uzasadnić zmianami systemowymi. Stawka CIT nie była zmieniana od 2003 r., w podatku nie przybyło ulg. A w VAT mamy podwyższone stawki od 2010 r. Gorsza efektywność podatkowa to dowód na to, że polski system podatkowy jest dziurawy jak sito. Fiskus jest bezradny wobec oszustw w VAT (to one są przyczyną rekordowo dużej luki) i tzw. optymalizacji podatkowej w CIT (czyli zmniejszania obciążeń podatkowych przy zastosowaniu legalnych metod, np. transferu zysków do innych krajów).


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane