statystyki

Unikanie podatków coraz mniej modne

autor: Marek Chądzyński18.12.2015, 07:03; Aktualizacja: 18.12.2015, 10:53
podatki pieniądze

Luka w VAT sięgnie w tym roku rekordowego poziomu 53 mld zł, czyli ok. 3 proc. PKBźródło: ShutterStock

Fiskus mógłby wykorzystać narastające poczucie niesprawiedliwości wśród podatników, którzy rzetelnie się z nim rozliczają

Od 2007 r. spadek procentowy wpływów z polskiego CIT w porównaniu z PKB wyniósł aż 33 proc. Jest nawet większy niż w przypadku ubytku w VAT – alarmował w kwietniu MFW. To prawda, że podobną tendencję obserwujemy w innych krajach europejskich, lecz w Polsce problem jest wyjątkowo duży, może stanowić potencjalne ryzyko – przestrzegali autorzy raportu. Efektywność podatkowa w Polsce pogarsza się od czasu wybuchu kryzysu w 2008 r. Wtedy podatki dochodowe łącznie z VAT dawały ok. 16 pkt proc. PKB, rok później – 14 pkt, w 2013 r. było to już ledwie 13,1 pkt. A inne kraje Starego Kontynentu po pierwszym szoku zdołały się otrząsnąć i ich dochody podatkowe wróciły do stanu przedkryzysowego – zwracał uwagę MFW.

Luka w VAT sięgnie w tym roku rekordowego poziomu 53 mld zł, czyli ok. 3 proc. PKB – wyliczyła we wrześniu firma doradcza PwC. O tyle więcej powinno trafiać do budżetu przy obecnej koniunkturze gospodarczej. W CIT brakuje nam aż 42 mld zł – ocenił pod koniec września prof. Dominik Gajewski z SGH na zlecenie Komisji Europejskiej. To potężny ubytek, biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku łączne wpływy z tego podatku wyniosły poniżej 30 mld zł.

Nie da się wytłumaczyć problemów z podatkami gospodarczą dekoniunkturą. Gospodarka ma się nieźle, wyniki przedsiębiorstw są bardzo dobre, firmy siedzą na pieniądzach (na samych depozytach w bankach zgromadziły rekordowe 233 mld zł). Gorszych wyników podatkowych nie da się też uzasadnić zmianami systemowymi. Stawka CIT nie była zmieniana od 2003 r., w podatku nie przybyło ulg. A w VAT mamy podwyższone stawki od 2010 r. Gorsza efektywność podatkowa to dowód na to, że polski system podatkowy jest dziurawy jak sito. Fiskus jest bezradny wobec oszustw w VAT (to one są przyczyną rekordowo dużej luki) i tzw. optymalizacji podatkowej w CIT (czyli zmniejszania obciążeń podatkowych przy zastosowaniu legalnych metod, np. transferu zysków do innych krajów).


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane