statystyki

Kiedy odszkodowanie za bezprawne rozwiązanie umowy o pracę stanowi koszt

autor: Marcin Szymankiewicz14.12.2015, 18:00
podatki pieniądze

Wydatek poniesiony na pokrycie odszkodowania na rzecz byłego pracownika należy zatem traktować podobnie jak wypłatę wynagrodzenia i innych należności wynikających z umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Spółka rozwiązała bez wypowiedzenia umowę o pracę z pracownikiem z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Zatrudniony na drodze sądowej uzyskał zmianę podstawy prawnej na rozwiązanie za wypowiedzeniem. Na podstawie obowiązującego u pracodawcy układu zbiorowego pracy pracownik nabył m.in. prawo do odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Czy wypłacone odszkodowanie stanowi koszt uzyskania przychodów pracodawcy?

Stosownie do art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane