Dodatkowa opłata za korzystanie z miejskiego roweru niezgodnie z regulaminem jest opodatkowana tak samo jak usługa wypożyczenia – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przypomnijmy, że tak samo jest z opłatami za brak biletu parkingowego. Stwierdził tak szef Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacjach zmieniających z 15 maja r. (sygn. DOP7.8101.32.2023.FMLM) oraz 30 maja br. (sygn. DOP7.8101.28.2023.FMLM i DOP7.8101.27.2023.FMLM). Pisaliśmy o tym w artykule „Kary za brak biletu parkingowego są z VAT” (DGP nr 107/2023).

Początkowo bowiem dyrektor KIS uważał, że w takich sytuacjach opłata ma charakter sankcyjno-odszkodowawczy i jako taka nie podlega opodatkowaniu.

W najnowszej, dotyczącej opłat za nieregulaminowe korzystanie z miejskich rowerów (np. porzucenie roweru, zniszczenie go, zgubienie klucza lub łańcucha), nie miał już wątpliwości, że VAT jest należny. Przywołał, podobnie jak wcześniej szef KAS, wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 stycznia 2022 r. wydany w duńskiej sprawie C-90/20. Trybunał orzekł wtedy, że opłaty pobierane przez spółkę prowadzącą prywatne parkingi za nieprzestrzeganie przez kierowców ogólnych warunków użytkowania tych parkingów należy uznać za wynagrodzenie za odpłatne usługi podlegające VAT.

Tak samo jest z dodatkową opłatą za nieregulaminowe korzystanie z roweru – stwierdził dyrektor KIS. Wyjaśnił, że ma ona bezpośredni związek z usługą wypożyczenia roweru. Pobranie jej, jak podkreślił, nie będzie możliwe, jeżeli wcześniej nie zostanie wykonana usługa wypożyczenia roweru.

Zatem opłata za usługę wypożyczenia roweru i opłata dodatkowa są ze sobą powiązane i łącznie będą stanowić wynagrodzenie za świadczenie usług opodatkowane VAT – wyjaśnił organ. ©℗