statystyki

Dokształcanie bez PIT, ale z umową o pracę

autor: Katarzyna Rosik07.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:23
Nie ulega też wątpliwości, że pieniądze zostały przyznane na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a nie zarobkowych

Nie ulega też wątpliwości, że pieniądze zostały przyznane na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a nie zarobkowychźródło: ShutterStock

Pieniądze przyznane przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie muszą pochodzić wprost ze środków pracodawcy. Mogą być tylko za jego pośrednictwem przekazywane – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o pracownika naukowego uczelni, który brał udział w programie organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem programu jest umożliwienie naukowcom udziału w badaniach prowadzonych w zagranicznych ośrodkach naukowych. Dzięki programowi mają nowe teorie i technologie, które potem mogłyby być stosowane w kraju. Jednym z warunków sfinansowania wyjazdu naukowca przez ministerstwo jest zatrudnienie go przez uczelnię na podstawie umowy o pracę.

Uczelnia zaraz po otrzymaniu dofinansowania z ministerstwa przekazała naukowcowi całość pieniędzy. Naukowiec sądził, że nie zapłaci od nich podatku, bo zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT świadczenia przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych są zwolnione z opodatkowania (z pewnymi wyjątkami, które nie mają znaczenia w tej sprawie). We wniosku o interpretację podkreślał, że pozyskanie tych pieniędzy bez wniosku pracodawcy w ogóle nie byłoby możliwe, a warunkiem koniecznym dla ich przyznania był m.in. stosunek pracy łączący naukowca i uczelnię. Warunek ten został spełniony. Nie ulega też wątpliwości, że pieniądze zostały przyznane na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a nie zarobkowych – tłumaczył.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane