VAT: Dwie firmy nie mogą świadczyć jednej usługi kompleksowej

autor: Łukasz Zalewski02.12.2015, 06:52; Aktualizacja: 02.12.2015, 08:12
VAT

Dyrektorzy uznali, że wynajem rusztowań jest z 23 proc. VAT.źródło: ShutterStock

Usługa montażu i demontażu rusztowań świadczona przez jedną firmę na rzecz drugiej, wykonującej termomodernizację budynku, nie może być opodatkowana stawką 8 proc. VAT – orzekł wczoraj NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która wynajmowała rusztowania niezbędne do termomodernizacji budynków mieszkalnych. Na świadczoną przez nią usługę składał się transport rusztowań, ich montaż, konserwacja oraz demontaż. Usługobiorcą była inna spółka, która zajmowała się ocieplaniem budynków. Nie było wątpliwości, że świadczy ona usługę objętą niższą stawką VAT (8 proc.). Jest to usługa w zakresie termomodernizacji obiektów budownictwa mieszkaniowego. Spór sprowadzał się do tego, czy w zakres tej usługi wchodzi również wynajem rusztowań wraz z montażem i demontażem. Dyrektorzy urzędu kontroli skarbowej i Izby Skarbowej w Białymstoku stwierdzili, że to niemożliwe, bo wynajem rusztowań nie mieści w zakresie usług budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy obiektów budownictwa mieszkaniowego ani robót konserwacyjnych w tego typu obiektach.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane