statystyki

Zarobił tylko 170 zł. Do budżetu będzie musiał oddać 1,4 mln zł

autor: Patrycja Dudek02.12.2015, 06:52; Aktualizacja: 02.12.2015, 08:06
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Przypadek studenta nie jest odosobniony.źródło: ShutterStock

Student, który zarejestrował działalność gospodarczą, ale powierzył jej prowadzenie koledze, będzie musiał sam zapłacić podatek z wystawionych faktur – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła studenta spod Olsztyna. Ledwo rozpoczął studia, gdy za namową kolegi założył działalność, ale to jemu powierzył prowadzenie firmy. Kolega wyjaśnił mu, że będzie wystawiał faktury. Student miał za firmowanie działalności dostawać 2 tys. zł miesięcznie. Zgodził się na to. Głównym przedmiotem działalności miały być usługi internetowe. Kłopoty się zaczęły, gdy organy podatkowe wpadły na trop przestępstwa karuzelowego. Okazało się, że student jest jedną z wielu osób zamieszanych w przestępczy proceder. Jego firma wystawiła w ciągu niecałego roku 189 faktur za usługi informatyczne o łącznej wartości brutto 7 mln 650 tys. zł. Podatek należny wykazany na fakturach wynosił 1,4 mln zł, ale nigdy nie trafił do budżetu.

Przesłuchiwany przez organy podatkowe chłopak przyznał, że faktury nie dokumentują rzeczywistych transakcji. Tłumaczył, że nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji. Podkreślał, że sam faktur nie wystawiał ani ich nie podpisywał.

Organy podatkowe uznały, że przekazując dokumenty i firmową pieczątkę koledze, student udzielił mu ważnego pełnomocnictwa do prowadzenia działalności i czerpał korzyści z przestępstwa. Nie pomogły tłumaczenia, że zamiast 2 tys. zł kolega zapłacił mu tylko raz i to 170 zł. Organ podkreślił, że faktury zostały wystawione przez firmę zarejestrowaną na studenta za jego wiedzą i to on musi odpowiedzieć za podatek, który w nich wykazano. Powołały się na art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem osoba, która wystawi fakturę i wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • skorpi(2015-12-02 07:15) Zgłoś naruszenie 192

  No, jak student to musi umieć myśleć i przewidywać.

  Odpowiedz
 • Jurek(2015-12-02 08:20) Zgłoś naruszenie 1610

  Jakby to była babcia emerytka oszukana na wnuczka to już wszystkie telewizje by się rzuciły mu pomagać a minister by obiecywał jak to wszystko załatwi. Ale że to nie babcia emerytka tylko student, a kasa ma iść so skarbu państwa a nie do oszustów (chociaż tutaj zdania są podzielone), to nikt mu nie pomoże i wszyscy będą się zżymać jaki to niby głupi że się dał nabrać (z babć emerytek nikt się nie naśmiewa). Taka to sprawiedliwość.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dziurawy system.....(2015-12-02 09:13) Zgłoś naruszenie 140

  Państwo płaci zwrot VATu ......Tym od których ani grosza VATu nie widziała. Już 25lat oszuści dymają ten Kraj i chyba dymać będą po wieki wieków bo nikt tu nic nie wymyśli by temu systemowi oszustwa postawić jakąkolwiek tamę. Jeżeli tak jest to niech tam w Budżecie ustanowią kolejne 100mld zł na Kasę dla oszustów bo widać, że i 2016r. będzie łaskaw dla cfaniaków.

  Odpowiedz
 • Naiwne te Nasze Urzędy Skarbowe.....(2015-12-02 10:41) Zgłoś naruszenie 133

  Nikomu nie przyjdzie do głowy by sprawdzić jakim cudem...... jakiś pijaczek, student albo babcia z domu starców...... staje się z dnia na dzień Firmą wystawiającą Faktury na miliony zł służące innej Firmie również pijaczka, studenta lub babci do zwrotu milionowych kwot...... Potem sprawa do umorzenia i za moment znów to samo.

  Odpowiedz
 • *(2015-12-02 09:46) Zgłoś naruszenie 100

  ...zł system zwrotu Vat można zmienić trzeba tylko chcieć, trzeba politycznej woli...ale widać takiej nie ma bo "ktoś" zarabia na tym krocie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-12-02 13:47) Zgłoś naruszenie 42

  To teraz już wiecie Dzieci , PO co są - między innymi - dofinansowania dla zakładających firmy i tzw. moda na samozatrudnienia . Przynajmniej "nim więcej" - jak mawiał pan. Pan Instruktor .

  Odpowiedz
 • m(2015-12-03 07:59) Zgłoś naruszenie 23

  Czy te gigantyczne pieniądze ktokolwikek otryzmał, za jakie usługi takie kwoty w ogóle ! czy to pokazu e debilizm i tej czesci „prawa” „twórcy” czegoś takiego powinni siedzieć w wiezieniach , palić się „w piekle” i ze wstydu, te dotacje i różne tzw pomoce sa też dla nowicjuszy zakłądajacych firmy obezcnie, nie wiem jak jest naparwde ale tym się schwalą tu i tam, duze pieniaze w tym bezzwrotne, gdy ty jak zaczynałes i dalej nic ci nie dzą a UTRUDNIA !!!, wczoraj podali że 50% majatku naświcie jest w rekach 1% ludzi, może takich „przedsiebiorczych” jak ci z tego tekstu w złoziejskich dla obywtaeli wielu krajach , gdzi e”bandyci” „korytoow tworzący” za nic nie odpowiadają choć taki vatt by chcieli z fikcyjnyhc i nie waidomo za co transakcji na sam. Służb. lizmuzyny itp., atu jakie dochody 170 student reszta wielu 1700 i podobne a od takiej kwoty mininamalne same opłąty by egzystować !!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • a(2015-12-02 23:15) Zgłoś naruszenie 00

  Trochę logicznej i prawnej poprawności trzeba w pełni spełnić wymogi wyczerpywalności i rozłączności

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane