statystyki

Postępowanie podatkowe: Ważny jest termin zawiadomienia o przeprowadzce

autor: Katarzyna Rosik01.12.2015, 16:00
informacja, biuro

Informacja o zmianie adresu dotarła do urzędu już po dacie wydania, a następnie wyekspediowania decyzji do podatnikaźródło: ShutterStock

Jeżeli podatnik powiadomi o nowym adresie już po wysłaniu do niego pisma, ale jeszcze przed jego dotarciem pod poprzedni adres, to organ podatkowy ma obowiązek powtórzyć czynność doręczenia – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o przedsiębiorcę, u którego dyrektor urzędu kontroli skarbowej stwierdził zaniżenie VAT. Przedsiębiorca nie przebywał jednak w podanym wcześniej miejscu prowadzenia swojej działalności, dlatego organ, po podwójnym awizowaniu, uznał, że decyzja określająca prawidłową wysokość podatku została doręczona w trybie zastępczym, na podstawie art. 150 ordynacji podatkowej. Za dzień doręczenia decyzji uznano ostatni dzień, w jakim mógł on odebrać przesyłkę z urzędu pocztowego.

Mężczyzna nie zgodził się z ustaleniami kontroli i choć przesyłkę podjął na poczcie po upływie terminu na jej odbiór, to wniósł odwołanie od decyzji. Fiskus go nie uwzględnił, bo uznał, że przedsiębiorca złożył je za późno.

Podatnik tłumaczył jednak, że jeszcze przed wydaniem decyzji wymiarowej wysłał do organu informację o zmianie miejsca siedziby prowadzenia działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane