statystyki

Postępowanie podatkowe: Z odwołaniem nie warto czekać, aż prokurator skończy dochodzenie

autor: Katarzyna Rosik30.11.2015, 18:00
przedsiębiorca prawo

Mężczyzna chciał wnieść odwołanie od decyzji, ale uznał, że poczeka do momentu zakończenia postępowania karnegoźródło: ShutterStock

Oczekiwanie na wynik postępowania karnego nie przedłuża terminu do wniesienia odwołania – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o członka zarządu fundacji, który nabrał podejrzeń co do zgodności z prawem przepływów finansowych dokonywanych w imieniu i na rzecz fundacji. Złożył więc doniesienie do prokuratury. Chciał, aby przyjrzała się ona działalności fundacji. W tym czasie organy podatkowe wszczęły w niej kontrolę i stwierdziły, że członek zarządu jest odpowiedzialny za jej zaległości podatkowe.

Członek zarządu się z tym nie zgodził. Chciał wnieść odwołanie od decyzji, ale uznał, że poczeka do momentu zakończenia postępowania karnego. Miał przeczucie, że ewentualne śledztwo prowadzone przez prokuraturę dostarczy mu dowodu na to, iż to nie on powinien odpowiadać za zaległości fundacji. Takiej rady udzielili mu również pracownicy urzędu skarbowego. Polecili mu, aby poczekał, aż zdobędzie odpowiednie argumenty na swoją obronę.

Ostatecznie prokuratura umorzyła postępowanie karne. Dopiero wtedy członek zarządu wniósł odwołanie od decyzji stwierdzającej jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe fundacji.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane