statystyki

Fiskus coraz częściej uznaje odliczenia dla dokształcających się

autor: Agnieszka Pokojska30.11.2015, 16:00
Wcześniejsze interpretacje nie były tak korzystne dla przedsiębiorców

Wcześniejsze interpretacje nie były tak korzystne dla przedsiębiorcówźródło: ShutterStock

Z nowych interpretacji indywidualnych wynika, że można odliczać koszty dodatkowej nauki, jeśli wiąże się ona z zakresem prowadzonej działalności.

To skutek zmiany podejścia Ministerstwa Finansów, które w październiku br., po naszej publikacji („Nie wszystkie wydatki na naukę zmniejszą podatek”, DGP nr 206) zapowiedziało, że przeanalizuje odpowiedzi, w których odmówiono podatnikom prawa do odliczenia wydatków na dokształcanie.

W interpretacji z 17 listopada 2015 r. (nr ITPB4/4511-406/15/MP) dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przyznał rację podatnikowi, który chciał uwzględnić w swoich rozliczeniach koszty studiów w zakresie rachunkowości i finansów, akredytowanych przez Association of Chartered Certified Accountants (ACCA). Studia te pozwalają na uzyskanie certyfikatu wydawanego przez tę organizację. Starał się o niego przedsiębiorca, którego działalność polega na tworzeniu nowoczesnych raportów i analiz biznesowych. Podkreślał, że certyfikat ACCA potwierdza jego wysokie kompetencje i pozwoli mu na wykonywanie bardziej skomplikowanych projektów.

Pozytywne stanowisko otrzymała też podatniczka, która świadczy usługi specjalistyczne dla dorosłych i dzieci z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzm, zespół Dauna). Dyrektor katowickiej izby potwierdził w interpretacji z 23 października 2015 r. (nr IBPB-1-1/4511-483/15/WRz), że może ona zaliczyć do kosztów studia o specjalności terapia pedagogiczna z oligofrenopedagogiką. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą bowiem poprawić jakość świadczonych usług.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane