statystyki

Fiskus coraz częściej uznaje odliczenia dla dokształcających się

autor: Agnieszka Pokojska30.11.2015, 16:00
Wcześniejsze interpretacje nie były tak korzystne dla przedsiębiorców

Wcześniejsze interpretacje nie były tak korzystne dla przedsiębiorcówźródło: ShutterStock

Z nowych interpretacji indywidualnych wynika, że można odliczać koszty dodatkowej nauki, jeśli wiąże się ona z zakresem prowadzonej działalności.

To skutek zmiany podejścia Ministerstwa Finansów, które w październiku br., po naszej publikacji („Nie wszystkie wydatki na naukę zmniejszą podatek”, DGP nr 206) zapowiedziało, że przeanalizuje odpowiedzi, w których odmówiono podatnikom prawa do odliczenia wydatków na dokształcanie.

W interpretacji z 17 listopada 2015 r. (nr ITPB4/4511-406/15/MP) dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przyznał rację podatnikowi, który chciał uwzględnić w swoich rozliczeniach koszty studiów w zakresie rachunkowości i finansów, akredytowanych przez Association of Chartered Certified Accountants (ACCA). Studia te pozwalają na uzyskanie certyfikatu wydawanego przez tę organizację. Starał się o niego przedsiębiorca, którego działalność polega na tworzeniu nowoczesnych raportów i analiz biznesowych. Podkreślał, że certyfikat ACCA potwierdza jego wysokie kompetencje i pozwoli mu na wykonywanie bardziej skomplikowanych projektów.

Pozytywne stanowisko otrzymała też podatniczka, która świadczy usługi specjalistyczne dla dorosłych i dzieci z zaburzeniami psychicznymi (np. autyzm, zespół Dauna). Dyrektor katowickiej izby potwierdził w interpretacji z 23 października 2015 r. (nr IBPB-1-1/4511-483/15/WRz), że może ona zaliczyć do kosztów studia o specjalności terapia pedagogiczna z oligofrenopedagogiką. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą bowiem poprawić jakość świadczonych usług.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane