statystyki

Administrator majątku nie płaci CIT

autor: Agnieszka Pokojska30.11.2015, 07:34; Aktualizacja: 30.11.2015, 10:09

Spółka nie odprowadza podatku dochodowego od osób prawnych od przychodów z najmu lokali należących do wspólnoty gruntowej – potwierdził dyrektor izby skarbowej.

Wspólnota, która o to zapytała, twierdziła, że spółka zarządzająca jej majątkiem nie musi tego robić, bo jest osobą prawną tylko zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. z 1963 r. nr 28, poz. 169 ze zm). Nie jest nią natomiast w rozumieniu ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przyznał, że spółka pełniąca zadania zarządcy majątku nie odprowadza CIT od dochodów z najmu. Nie zgodził się jednak z tym, że nie jest ona osobą prawną w rozumieniu ustawy o CIT. – Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej, mimo że posiada osobowość prawną, nie jest właścicielem majątku lub odrębnym od współużytkowników przedsiębiorcą – podkreślił dyrektor. I dodał, że z tytułu zarządzania nie uzyskuje żadnych dochodów. W związku z tym przychody, które uzyskuje jako zarządca majątku wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty zarządu spółki, stanowią dochód osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Spółka nie odprowadza z tego tytułu CIT – wyjaśnił organ. 


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane