statystyki

Administrator majątku nie płaci CIT

autor: Agnieszka Pokojska30.11.2015, 07:34; Aktualizacja: 30.11.2015, 10:09

Spółka nie odprowadza podatku dochodowego od osób prawnych od przychodów z najmu lokali należących do wspólnoty gruntowej – potwierdził dyrektor izby skarbowej.

Wspólnota, która o to zapytała, twierdziła, że spółka zarządzająca jej majątkiem nie musi tego robić, bo jest osobą prawną tylko zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. z 1963 r. nr 28, poz. 169 ze zm). Nie jest nią natomiast w rozumieniu ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przyznał, że spółka pełniąca zadania zarządcy majątku nie odprowadza CIT od dochodów z najmu. Nie zgodził się jednak z tym, że nie jest ona osobą prawną w rozumieniu ustawy o CIT. – Spółka dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej, mimo że posiada osobowość prawną, nie jest właścicielem majątku lub odrębnym od współużytkowników przedsiębiorcą – podkreślił dyrektor. I dodał, że z tytułu zarządzania nie uzyskuje żadnych dochodów. W związku z tym przychody, które uzyskuje jako zarządca majątku wspólnoty, po ich pomniejszeniu o koszty zarządu spółki, stanowią dochód osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej. Spółka nie odprowadza z tego tytułu CIT – wyjaśnił organ. 


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane