statystyki

Ceny transferowe: Coraz więcej obowiązków w dokumentowaniu

autor: Izabela Klimowicz, Joanna Pasymowska20.11.2015, 07:46; Aktualizacja: 20.11.2015, 09:04
Jak wygląda obowiązek dokumentacyjny

Jak wygląda obowiązek dokumentacyjnyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prezydent 27 października 2015 r. podpisał ustawę z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (w dniu oddawania tygodnika do druku czekała na publikację w Dzienniku Ustaw). Wprowadza ona wiele zmian w przepisach dotyczących cen transferowych, w szczególności w zakresie dokumentacji podatkowej. Jej regulacje będą wchodzić w życie dwustopniowo: od 1 stycznia 2016 r. i od 1 stycznia 2017 r.

Większość zmian nie jest inicjatywą wyłącznie lokalną, lecz skutkiem prac prowadzonych przez ostatnie dwa lata przez państwa należące do Organizacji Współpracy Europejskiej i Rozwoju (OECD) oraz państwa członkowskie Grupy G20 w ramach programu BEPS.

Pełny pakiet raportów BEPS został opublikowany przez OECD 5 października br. Jeden z raportów dotyczy rekomendacji w zakresie dokumentacji cen transferowych i zakłada wprowadzenie trzystopniowej dokumentacji: dokumentacji lokalnej (Local File), dokumentacji grupowej (Master File) oraz raportowania według krajów (Country-by-Country Reporting).

Nowelizacja polskich ustaw o podatkach dochodowych uwzględnia rekomendacje OECD. Ponadto, oprócz trzystopniowej dokumentacji cen transferowych, fiskus wprowadza typowo lokalne wymagania, takie jak obowiązek składania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz formularza CIT-TP, uwzględniającego przegląd transakcji zawieranych przez podatnika z podmiotami powiązanymi. Zakres wymaganych dokumentów zostanie więc znacznie rozszerzony. Dla podatników oznacza to zwiększenie nakładu pracy niezbędnego do przygotowania dokumentacji, a zatem również wzrost związanych z tym kosztów.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane