statystyki

Ceny transferowe: Coraz więcej obowiązków w dokumentowaniu

autor: Izabela Klimowicz, Joanna Pasymowska20.11.2015, 07:46; Aktualizacja: 20.11.2015, 09:04
Jak wygląda obowiązek dokumentacyjny

Jak wygląda obowiązek dokumentacyjnyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prezydent 27 października 2015 r. podpisał ustawę z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (w dniu oddawania tygodnika do druku czekała na publikację w Dzienniku Ustaw). Wprowadza ona wiele zmian w przepisach dotyczących cen transferowych, w szczególności w zakresie dokumentacji podatkowej. Jej regulacje będą wchodzić w życie dwustopniowo: od 1 stycznia 2016 r. i od 1 stycznia 2017 r.

Większość zmian nie jest inicjatywą wyłącznie lokalną, lecz skutkiem prac prowadzonych przez ostatnie dwa lata przez państwa należące do Organizacji Współpracy Europejskiej i Rozwoju (OECD) oraz państwa członkowskie Grupy G20 w ramach programu BEPS.

Pełny pakiet raportów BEPS został opublikowany przez OECD 5 października br. Jeden z raportów dotyczy rekomendacji w zakresie dokumentacji cen transferowych i zakłada wprowadzenie trzystopniowej dokumentacji: dokumentacji lokalnej (Local File), dokumentacji grupowej (Master File) oraz raportowania według krajów (Country-by-Country Reporting).

Nowelizacja polskich ustaw o podatkach dochodowych uwzględnia rekomendacje OECD. Ponadto, oprócz trzystopniowej dokumentacji cen transferowych, fiskus wprowadza typowo lokalne wymagania, takie jak obowiązek składania oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych oraz formularza CIT-TP, uwzględniającego przegląd transakcji zawieranych przez podatnika z podmiotami powiązanymi. Zakres wymaganych dokumentów zostanie więc znacznie rozszerzony. Dla podatników oznacza to zwiększenie nakładu pracy niezbędnego do przygotowania dokumentacji, a zatem również wzrost związanych z tym kosztów.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane