statystyki

Zamiana na kredyt kupiecki to nie umorzenie

autor: Patrycja Dudek18.11.2015, 16:00
kredyty, finanse osobiste

Zamiana na kredyt kupiecki to nie umorzenieźródło: ShutterStock

Przekształcenie zobowiązania handlowego w pożyczkę nie generuje przychodu u dłużnika – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Nad tą sprawą sąd zastanawiał się dwa tygodnie. Ostatecznie zdecydował, że art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o PIT, zgodnie z którym wartość umorzonych zobowiązań jest przychodem z działalności gospodarczej, nie może być odczytywany w związku z art. 506 par. 1 kodeksu cywilnego, który mówi, że zamiana jednego zobowiązania w inne powoduje jego umorzenie.

Organy podatkowe uważały, że takie przekształcenie powoduje umorzenie starego zobowiązania i powstanie nowego – w formie pożyczki. Liczyły na to, że dzięki temu podatek wpłynie do budżetu dwukrotnie: zarówno od przedsiębiorcy (przychód z tytułu umorzonego zobowiązania), jak i od jego kontrahenta (przychód ze sprzedaży towarów), a dłużnik zaliczy do kosztów tylko zapłacone odsetki od pożyczki (bez kwoty głównej zobowiązania).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane