Poradnia inwentaryzacyjna z 16 listopada 2016

autor: Magdalena Sobczak16.11.2015, 09:40; Aktualizacja: 16.11.2015, 10:11

Poradnia inwentaryzacyjna z 16 listopada 2016.

● Czy audytor wewnętrzny w jednostce budżetowej może być przewodniczącym lub członkiem komisji inwentaryzacyjnej?

Nie może. Jest to przecież działalność operacyjna jednostki, która podlega ocenie audytora. Audytor, badając gospodarowanie mieniem, sprawdza też inwentaryzację mienia w jednostce. A szczególnie sposób, zakres i terminowość jej przeprowadzania oraz prawidłowość rozliczeń i ujęcia w ewidencji księgowej. Wszystkie jednostki obowiązują standardy audytu, które na podstawie ustawy o finansach publicznych wprowadził minister finansów. W standardzie 1000 określono cel, uprawnienia i odpowiedzialność audytu. Próba obarczenia audytora działaniami operacyjnymi, które z racji wykonywanych zadań podlegają jego ocenie, jest moim zdaniem naruszeniem standardu 1100. Kierownik jednostki, który nakazuje audytorowi działania naruszające te zasady, łamie przepisy ustawy o finansach publicznych.

● Czy kierownik jednostki może scedować zapisem w instrukcji odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury na inną osobę, na przykład na głównego księgowego?


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane