statystyki

Poradnia inwentaryzacyjna z 16 listopada 2016

autor: Magdalena Sobczak16.11.2015, 09:40; Aktualizacja: 16.11.2015, 10:11

Poradnia inwentaryzacyjna z 16 listopada 2016.

● Czy audytor wewnętrzny w jednostce budżetowej może być przewodniczącym lub członkiem komisji inwentaryzacyjnej?

Nie może. Jest to przecież działalność operacyjna jednostki, która podlega ocenie audytora. Audytor, badając gospodarowanie mieniem, sprawdza też inwentaryzację mienia w jednostce. A szczególnie sposób, zakres i terminowość jej przeprowadzania oraz prawidłowość rozliczeń i ujęcia w ewidencji księgowej. Wszystkie jednostki obowiązują standardy audytu, które na podstawie ustawy o finansach publicznych wprowadził minister finansów. W standardzie 1000 określono cel, uprawnienia i odpowiedzialność audytu. Próba obarczenia audytora działaniami operacyjnymi, które z racji wykonywanych zadań podlegają jego ocenie, jest moim zdaniem naruszeniem standardu 1100. Kierownik jednostki, który nakazuje audytorowi działania naruszające te zasady, łamie przepisy ustawy o finansach publicznych.

● Czy kierownik jednostki może scedować zapisem w instrukcji odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury na inną osobę, na przykład na głównego księgowego?


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane