Ministerstwo Finansów nie planuje zwolnienia z kas fiskalnych sprzedaży alkoholu ani świadczenia usług związanych z wyżywieniem przez jednostki ochotniczej straży pożarnej – wynika z odpowiedzi wiceministra Artura Sobonia na poselską interpelację.

Poseł, który o to spytał, przypominał, że jednostki OSP mają osobowość prawną, ale nie prowadzą działalności gospodarczej i przez to nie spełniają definicji podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Podkreślił, że ich celem statutowym jest nie tylko zapobieganie pożarom i prowadzenie akcji ratowniczych, lecz także wspieranie rozwoju kultury fizycznej i sportu, czemu ma służyć m.in. organizowanie lokalnych festynów. W ich trakcie członkowie OSP sprzedają żywność oraz napoje, w tym piwo, a dochód z tego przeznaczają na cele statutowe.

Poseł spytał więc, czy resort finansów rozważa nowelizację przepisów, tak aby sprzedaż przez jednostki OSP posiłków i napojów w trakcie lokalnych festynów była zwolniona z obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej.

Wiceminister Soboń odpowiedział, że takich planów nie ma. Przypomniał, że sprzedaż niektórych towarów i świadczenie niektórych usług wykluczają prawo do zwolnienia. Wynika to z par. 4 rozporządzenia z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 2442 ze zm.). Wymienione są w nim m.in. usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne (również sezonowo), a także sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. i napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. (bez względu na kod CN), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.©℗