statystyki

Trzeba płacić VAT za egzekucję długów

autor: Danuta Pawłowska13.11.2015, 18:00
VAT

W wielu przypadkach kluczową datą dla powstania zobowiązania podatkowego będzie dzień 1 października.źródło: ShutterStock

Do końca września komornik odzyskał część moich pieniędzy, pozostała należność ma być spłacona przez dłużnika w przyszłym miesiącu. Czy całość wynagrodzenia urzędnika zostanie objęta podatkiem VAT i czy zwiększy to moje koszty – pyta Piotr z Warszawy.

Od 1 października 2015 r. komornicy sądowi zostali zobowiązani do rozliczania się z fiskusem z podatku VAT. W czerwcu minister finansów uznał, że czynności egzekucyjne wykonywane przez komorników sądowych podlegają opodatkowaniu. VAT w tym wypadu wynosi 23 proc. Po wielotygodniowych dyskusjach ostatecznie zwolniono komorników z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, ale nie wycofano się z obowiązku wystawiania przez nich faktur za wykonaną usługę.

W wielu przypadkach kluczową datą dla powstania zobowiązania podatkowego będzie dzień 1 października. Jeśli w ramach postępowania prowadzonego przez komornika otrzymał on całość lub część wynagrodzenia przed 1 października, a postępowanie do tego dnia nie zostało zakończone, to obowiązek podatkowy od kwot otrzymanych przed 1 października nie powstanie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane